@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, July 16, 2017

Nairobi (Kenya), 12-15.7.2017 -IAAF World Youth Championships-


Nairobi (Kenya), 12-15.7.2017 -IAAF World Youth Championships-

Men

100m (12) (-0,3) 1 Tshenolo Lemao (rsa) 10.57 (10.54 (-0,4) 1h3); 2 Retshidisitswe Mlenga (rsa) 10.61 (10.37 (1.1) 1s2); 3 Tyreke Wilson (jam) 10.65 (10.60 (0.6) 1h5); 4 Arielton dos Santos (bra) 10.73 (10.56 (0.7) 1s1);in semis: Luis Brandner (ger) 10.62 (0.7) 2s1 (10.54 (0.6) 1h2); Mohamed Mehdi Zekraoui (alg) 10.67 (0.7) 3s1 (10.59 (-0,6) 1h4); Joel Johnson (bah) 10.68 (0.7) 4s1; Tobias Gorgone Larsen (den) 10.74 (0.7) 5s1; Adrian Curry (bah) 10.59 (1.1) 2s2; Hanbo Su (chn) 10.65 (1.1) 3s2; Danelson Mahautiere (dma) 10.67 (1.1) 4s2; in heats: Vasyl Makukh (ukr) 10.59 (0.6) 2h2; Nick Kocevar (ger) 10.68 (-0,4) 2h3, Abdu Ahmed Marzouq (ksa) 10.68 (-0.6) 3h4

200m (16) (-0,7) 1 Retshidisitswe Mlenga (rsa) 21.03; 2 Tshenolo Lemao (rsa) 21.12; 3 Luis Brandner (ger) 21.23; 4 Mohamed Mehdi Zekraoui (alg) 21.39; 5 Daniel Vejrazka (cze) 21.40; 6 Paul Tritenne (fra) 21.47; 7 Arielton dos Santos (bra) 21.71

200m semis (15) s1 (-0,9) 1 Tshemolo Lemao (rsa) 21.30; 2 Luis Brandner (ger) 21.32; 3 Daniel Vejrazka (cze) 21.44; 4 Szymon Kreft (pol) 21.78; 5 Philemon Mopia (ken) 21.79; s2 (-1,4) 1 Retshidisitswe Mlenga (rsa) 21.10; 2 Paul Tritenne (fra) 21.26; 3 Mohamed Mehdi Zekraoui (alg) 21.47; 4 Arielton dos Santos (bra) 21.60; 5 Mitja Kordez (slo) 21.66; 6 Vasyl Makukh (ukr) 21.71

200m heats (14) h1 (0.0) 1 Arielton dos Santos (bra) 21.29; 2 Retshidisitswe Mlenga (rsa) 21.31; 3 Mohamed Mehdi Zekraoui (alg) 21.33; 4 Tobias Gorgone Larsen (den) 21.35; 5 Shalika S. W. Atampolage (sri) 21.72; h2 (0.6) 1 Tshenolo Lemao (rsa) 21.27; 2 Daniel Vejrazka (cze) 21.57; 3 Szymon Kreft (pol) 21.65; h3 (-0,4) 1 Luis Brandner (ger) 21.23; 2 Vasyl Makukh (ukr) 21.62; h4 (-1,0) 1 Paul Tritenne (fra) 21.08; 2 Xavier Nairne (jam) 21.59

400m (14) 1 Antonio Watson (jam) 46.59; 2 Daniel Williams (guy) 46.72; 3 Colby Jennings (tks) 46.77; 4 Anthony Cox (jam) 46.77; 5 Melkamu Assefa (eth) 47.05; 6 Bruno Benedito da Silva (bra) 47.15; 7 Ivan Danny Geldenhuys (nam) 47.17

400m semis (13) s1 1 Colby Jennings (tks) 47.36; 2 Mekamu Assefa (eth) 47.43; 3 Kelvin Josue Canales (hon) 47.55; 4 Thiruben S O Thana Rajan (sri) 48.40; 6 Musa Isah (brn) 48.43; s2 1 Anthony Cox (jam) 46.86, 2 Ivan Danny Geldenhuys (nam) 47.24; 3 Daniel Williams (guy) 47.46; 4 David Sanayek (ken) 47.66; 5 Mohammad Jahir Rayan (ban) 48.22; 6 José Alavarez (ven) 48.79; s3 1 Bruno Benedito da Silva (bra) 46.87; 2 Antonio Watson (jam) 47.05; 3 Gregor Grahovac (slo) 47.34; 4 Yaroslav Demchenko(ukr) 47.96; 5 Reuben Nichols (lca) 48.01; 6 Correy Sherrod (bah) 48.56

400m heats (12) h1 1 Anthony Cox (jam) 46.53; 2 Gregor Grahovac (slo) 47.74; 3 Mohammad Jahir Rayhan (ban) 48.00; 4 Thiran R. I. Kalavitigoda Pathirannalage (sri) 48.72; 5 Correy Sherrod (bah) 48.79; h2 1 Melkamu Assefa (eth) 47.23; 2 Daniel Williams (guy) 47.41; 3 Antonio Grant (pan) 47.54; 4 Elvin Josue Canales (hon) 47.85; 5 Thiruben Thana Rajan (sgp) 47.91; 6 José Alvarez (ven) 48.77; h3 1 Kelvin Sawe Tauta (ken) 47.36; 2 Musa Isah (brn) 47.91; 3 Yaroslav Demchenko (ukr) 48.11; h4 1 Antonio Watson (jam) 47.22; 2 David Sanayek (ken) 47.29; 3 Ivan Danny Geldenhuys (nam) 47.60; h5 1 Bruno Benedito da Silva (bra) 47.90; 2 Colby Jennings (tks) 48.33

800m (15) 1 Melese Nberet (eth) 1.47.12; 2 Tolesa Bodena (eth) 1.47.16; 3 Japhet Kibiwott Toirotich (ken) 1.47.82; 4 Juan Diego Castro (crc) 1.49.76; 5 Noah Kiprono (ken) 1.50.31; 6 Charaf Zahir (mar) 1.51.87

800m semis (13) s1 1 Melese Nberet (eth) 1.51.50; 2 Charaf Zahir (mar) 1.51.66; 3 Juan Diego Castro (crc) 1.51.68; 4 Noah Kiprono (kn) 1.51.72; s2 1 Tolesa Bodena (eth) 1.49.37; 2 Japhet Kibiwott Toirotich (ken) 1.50.03; 3 Abdellah Mouzlib (mar) 1.50.56; 4 Eduardas Rimas Survilas (ltu) 1.51.41; 5 Marco Vilca (per) 1.51.95

1.500m (14) 1 George Meitamei Manangoi (ken) 3.47.53; 2 Abebe Dessassa (eth) 3.48.65; 3 Belete Mekonen (eth) 3.50.64, 4 Daniel Kiprop (uga) 3.51.82

1.500m heats (12) h1 1 Dominic Kipkemboi (ken) 3.48.77; 2 Oussama Cherrad (alg) 3.48.93; 3 Abebe Dessassa (eth) 3.49.58

3.000m (16) 1 Selemon Barega (eth) 7.47.16; 2 Edward Zakayo (ken) 7.49.17; 3 Stanley Mburu Waithaka (ken) 7.50.64; 4 Milkesa Mengesha (eth) 7.55.29; 5 Oscar Chelimo (uga) 8.17.57; 6 Léonce Bukuru (bdi) 8.24.59; 7 Meron Goitom (eri) 8.31.24; 8 Sharif Elatwaneh (jor) 8.31.99

3.000m heats (13) h1 1 Selemon Barega (eth) 7.55.73; 2 Stanley Mburu Waithaka (ken) 7.59.54; 3 Oscar Chelimo (uga) 8.08.09; 4 Meron Goitom (eri) 8.08.88; 5 Leonce Bukuru (bdi) 8.16.87; h2 1 Edward Zakayo (ken) 8.04.85; 2 Milkesa Mengesha (eth) 8.05.87; 3 Bereket Michael (eri) 8.24.54

110mh (14, semis 14) (0.1) 1 De'Jour Russell (jam) 13.04; 2 Hao-hua Lu (tpe) 13.41 (13.32 (0.7) 1s1); 3 Thomas Wanaverbecq (fra) 13.55 (13.52 (-0,5) 2s2); 4 Enrique Llopis (esp) 13.58 (13.53 (0.7) 2s1); 5 Alexandru Iconaru (rou) 13.69 (13.62 (0.7) 3s1); 6 Saoud Al-Humaidi (qat) 13.73; 7 Stefan Volzer (ger) 13.90 (13.78 (-0,5) 5s2); in semis: Filip Demsar (slo) 13.85 (0.7) 4s1; Robert Witkowski (pol) 13.93 (0.7) 5s1; José Roberto Rodilla (mex) 14.03 (0.7) 6s1; Brithton Senior (jam) 14.05 (0.7) 7s1; Julian Bogner (rsa) 14.10 (0.7) 8s1; Rasheem Brown (cay) 13.61 (-0,5) 3s1; Alin Anton (rou) 13.79 (-0,5) 6s2

110mh (0,91m) heats (13) h1 (0.5) 1 De'Jour Russell (jam) 13.08; 2 Denvaughn Whymns (bah) 13.56; 3 Carlos Esquer (mex) 13.81; 4 Stefan Volzer (ger) 13.81; 5 Filip Demsar (slo) 13.83; 6 Danyil Kashchenko (ukr) 13.92; h2 (-0,4) 1 Enrique Llopis (esp) 13.47; 2 Alexandru Iconaru (rou) 13.66; 3 Thomas Wanaverbecq (fra) 13.73; 4 Brithton Senior (jam) 13.83; 5 Rasheem Brown (cay) 13.89; 6 Shenglong Zu (chn) 13.96; 7 Xin Xu (chn) 14.10; h3 (0.4) 1 Hao-hua lu (tpe) 13.57; 2 José Radilla (mex) 13.86; 3 Robert Witkowski (ger) 13.87; 4 Roelof van der Walt (rsa) 13.97; 5 Abhishk Ubhe (ind) 14.09, 6 Chong Wei Guan (sgp) 14.10; h4 (1.3) 1 Saoud Al-Humaidi (qat) 13.72; 2 Alin Anton (rou) 14.07; 3 Julian Bogner (rsa) 14.12

400mh (15) 1 Zazini Sokwakhana (rsa) 49.27; 2 Moitalel Mpoke Naadokila (ken) 52.06; 3 Baptiste Christophe (fra) 52.21

400mh heats (0,84m) (13) h1 1 Rovane Williams (jam) 51.94; 2 Moitalel Mpoke Naadokila (ken) 52.40; h2 Zazini Sokwakhana (rsa) 49.63; s3 Alison Bremdon dos Santos (bra) 52.95

2.000m St (16) 1 Leonard Kipkemoi Bett (ken) 5.32.52; 2 Cleophas Kandie Meyan (ken) 5.33.07; 3 Alemu Kitessa (eth) 5.42.10; 4 Girma Diriba (eth) 5.45.77; 5 Murat Yalçinkaya (tur) 5.49.27; 6 Saba Khvichava (geo) 5.52.64; 7 Joel Kiplangat (uga) 5.55.25; 8 Hamza Sekhmani (mar) 5.56.70; 9 Hamdani Benahmed (alg) 5.58.11; 10 Mohamed Al-Suleimani (oma) 5.59.72

2.000m St heats (14) h1 1 Alemu Kitessa (eth) 5.49.79; 2 Cleophas Kandie Meyan (ken) 5.51.83; 3 Murat Yalçinkaya (tur) 5.54.33; 4 Joel Kiplangat (uga) 5.56.54; h2 1 Leonard Kipkemoi Bett (ken) 5.46.66; 2 Girma Diriba (eth) 5.47.86; 3 Anil Kalayci (tur) 5.52.64; 4 Saba Khvichava (geo) 5.56.21; 5 Hamza Sekhmani (mar) 5.56.50

HJ (15) 1 Breyton Poole (rsa) 2.24; 2 Chima Ihenetu (ger) 2.14; 3 Vladyslav Lavskyy (ukr) 2.11; 4 Piotr Sztandur (pol) 2.11; 5 Shaun Miller (bah) 2.11

PV (16) 1 Mathias Orban (fra) 5.00; 2 Christos Tamanis (cyp) 4.85; 3 Ilya Kravchenko (ukr) 4.70

LJ (13) 1 Maikel Vidal (cub) 7.88 (-0,5); 2 Lester Lescay (cub) 7.79 (1.3); 3 Andreas Bucsa (rou) 7.47 (2.8); 4 Julian Bogner (rsa) 7.40 (1.4); 5 Xilong He (chn) 7.38 (0.2)

TJ (14) 1 Jordan A. Díaz (cub) 17.30 (0.6), 2 Frixon Chila (ecu) 15.92 (0.4); 3 Arnovis de Jesús Dalmero (col) 15.89 (0.7); 4 Yusniel Jorrín (cub) 15.88 (-0,3); 5 O'Wayne Owens (jam) 15.55 (2.0); 6 Adir Gur (eth) 15.42 (0.7); 7 Artem Konovalenko (ukr) 15.34 (1.6)

TJ qualy (12) Jordan Díaz (cub) 15.95 (nwi) 1qA; Frixon David Chila (ecu) 15.60 (-0,8) 1qB; Yusniel Jorrín (cub) 15.50 (-0,2)

SP (5 kg) (13, qualy 13) 1 Timo Northoff (ger) 20.72; 2 Mikhail Samuseu (blr) 19.99; 3 Jonathan De Lacey (rsa) 19.93; 4 Claudio Romero (chi) 19.22; 5 Nermin Stitkovac (bih) 19.06 (19.60 1qA); 6 Alperen Karahan (tur) 18.57 (19.00 1qB); 7 Yingxu Zhu (chn) 18.53 (18.87 2qB); 8 Jian Gao (chn) 18.51; 9 Mohit Mohit (ind) 18.41; 10 Jakub Heza (cze) 18.40 818.41 3qA)

DT (1,5 kg) (15) 1 Claudio Romero (chi) 64.33; 2 Oleksiy Kyrylin (ukr) 63.98; 3 Morne Brandon (rsa) 58.34; 4 Vitor Gabriel Motim (bra) 58.27; 5 Anyel Alvarez (cub) 57.93; 6 Jakub Forejt (cze) 57.44; 7 Aleks Hristov (bul) 57.07; 8 Abhay Gupta (ind) 57.04; 9 Burak Dertli (tur) 54.82; 10 Jonathan De Lacey (rsa) 54.02; 11 Kornel Warszawski (pol) 53.78; 12 Nermin Stitkovac (bih) 53.02

DT (1,5 kg) qualy (14) q1 1 Claudio Romero (col) 59.08; 2 Abhay Gupta (ind) 57.45; 3 Nermin Stitkovac (bih) 57.36; 4 Jakub Forejt (cze) 57.32, 5 Morne Brandon (rsa) 56.53; 6 Kornel Warszawski (pol) 54.93; q2 1 Oleksiy Kyrylin 60.30; 2 Aleks Hristov (bul) 57.08; 3 Vitor Gabriel Motim (bra) 56.24; 4 Anyel Alvarez (cub) 55.78; 5 Jonathan De Lacey (rsa) 55.00; 6 Burak Dertli (tur) 54.59; 7 Michal Forejt (cze) 54.29

JT (700g) (13) 1 Zhekai Liu (chn) 77.54; 2 Johannes Schlebusch (rsa) 75.68; 3 Qingshu Song (chn) 73.64; 4 Dawid Wegner (pol) 70.56; 5 Jaime Ulises Arroyo (mex) 69.81; 6 Gustavo Osorio (arg) 69.01

Decathlon (12-13) 1 Steven Fauvel Clinch (fra) 7.559p (10.82 (1.3); 7.38 (0.3); 14.09; 1.87; 49.09 - 13.94 (0.1); 34.14; 4.50; 48.08; 4.48.61); 2 Olegs Kozjakovs (lat) 7.377p (11.56 (0.7); 6.89 (-0,5); 18.06; 1.99; 51.39 - 15.46 (0.1); 48.17; 3.70; 55.76; 5.12.82); 3 Leo Neugebauer (ger) 7.204p (11.46 (1.3); 7.25 (0.2); 14.51; 1.93; 52.41 - 14.86 (0.1); 45.02, 4.20; 43.47; 4.59.67); 4 Florian Fourre (fra) 7.099p (11.32 (1.3); 6.67 (-0,3); 12.94; 1.78; 51.72 - 14.98 (=.1); 38.62; 4.70; 54.89; 5.45.48)

10 Kms Walk (15) 1 Yao Zhang (chn) 41.12.01; 2 Salavat Ilkaev (rus) 41.24.17; 3 Dominic Samson Ndigiti (ken) 41.25.78; 4 Sergey Kozhevnikov (rus) 41.26.65; 5 José Eduardo Ortiz (gua) 42.07.47; 6 Lukasz Niedzialek (pol) 42.40.02; 7 Sebastián Merchán (col) 42.41.07

Women

100m (13, semis 13) (0.5) 1 Mizgin Ay (tur) 11.62 (11.57 (1.3) 2s2); 2 Magdalena Stefanowicz (pol) 11.62; 3 Kevona Davis (jam) 11.67 (11.45 (1.3) 1s2); 4 Lorraine Martins (bra) 11.80 (11.63 (2.0) 1s1); 5 Tami Scancar (slo) 11.91; in semis: Rose Xeyi (rsa) 11.83 (2.0) 3s1; Martha Mendez (dom) 11.85 (2.0) 4s1

100m heats (12) Lorraine Martins (bra) 11.85 (-0,1) 1h2; Kevona Davis (jam) 11.88 (-0,4) 1h4

200m (16) (-0,7) 1 Talea Prepens (ger) 23.51; 2 Jael Bestué (esp) 23.61; 3 Mizgin Ay (tur) 23.76; 4 Lorraine Martins (bra) 23.89; 5 Hima Das (ind) 24.39; 6 Magdalena Stefanowicz (pol) 24.46; 7 Yanan Tao (chn) 24.52; 8 Gayane Chiloyan (arm) 24.62

200m semis (15) 1 (0.6) 1 Talea Prepens (ger) 23.64; 2 Jael Bestué (esp) 23.81; 3 Magdalena Stefanowicz (pol) 24.45; 4 Tami Scancar (slo) 24.68; Leticia Maria Lima (bra) 24.73; s2 (1.0) 1 Mizgin Ay (tur) 23.85; 2 Lorraine Martins (bra9 23.96; 3 Hima Das (ind) 24.31, 4 Yanan Tao (chn) 24.43; 5 Gayane Chiloyan (arm) 24.53; 6 Oriangy Jiménez (ven) 24.59

200m heats (14) h1 (0.1) Gayane Chiloyan (arm) 24.64; h2 (0.0) 1 Lorraine Martins (bra) 23.90; 2 Madgalena Stefanowicz (pol) 24.33; 3 Yanan Tao (chn) 24.58; h3 (-1,6) 1 Talea Prepens (ger) 23.93; 2 Mizgin Ay (tur) 24.22; h4 (0.3) 1 Jael Bestué (esp) 24.05; 2 Hima Das (ind) 24.52

400m (14) 1 Barbora Maliková (cze) 52.74; 2 Mary Moraa (ken) 53.31; 3 Giovana Rosalia dos Santos (bra) 53.57; 4 Doneisha Anderson (bah) 53.59; 5 Shaquena Foote (jam) 54.05; 6 Milagros Durán (dom) 54.08; 7 Niddy Mingilishi (zam) 55.33

400m semis (13) s1 1 Doneisha Anderson (bah) 54.37; 2 Niddy Mingilishi (zam) 54.58; 3 Katarina Sekulic (srb) 54.68; 4 Milagros Durán (dom) 54.84; 5 Sharon Jebet (ken) 55.34; s2 1 Barbora Maliková (cze) 53.77; 2 Mary Moraa (ken) 53.88; 3 Giovana Rosalia dos Santos (bra) 54.55; 4 Shaquena Foote (jam) 55.21

400m heats (12) h1 1 Doneisha Anderson (bah) 54.36; 2 Niddy Mingiishi (zam) 54.51; 3 Bianca Georgiana Anton (rou) 55.45; h2 1 Mary Moraa (ken) 54.07; 2 Giovana Rosalia dos Santos (bra) 54.29; 3 Katarina Sekulic (srb) 54.86; 4 Aliya Boshnak (jor) 55.38; h3 1 Milagros Durán (dom) 55.05; 2 Shaquena Foote (jam) 55.18

800m (16) 1 Jackline Wambui (ken) 2.01.46; 2 Lydia Jeruto Lagata (ken) 2.02.06; 3 Hirut Meshesha (eth) 2.06.32; 4 Milena Korbut (pol) 2.08.45; 5 Chaimae Ismaili (mar) 2.09.78

800m heats (13) h3 1 Jackline Wambui (ken) 2.08.24; 2 Hirut Meshesha (eth) 2.09.74

1.500m (15) 1 Lemlem Hailu (eth) 4.20.80; 2 Sindu Girma (eth) 4.22.14; 3 Edina Jebitok (ken) 4.23.16; 4 Rachel Nzangi (ken) 4.24.70; 5 Nicole Louw (rsa) 4.33.40; 6 Lilyana Georgieva (bul) 4.33.58

3.000m (12) 1 Abersh Minsewo (eth) 9.24.62; 2 Emmaculate Chepkirui (ken) 9.24.69; 3 Yitayish Mekonene (eth) 9.28.46; 4 Beatrice Chebet (ken) 9.33.26; 5 Sarah Chelangat (uga) 9.40.18; 6 Esther Yeko Chekwemoi (uga) 9.40.21

100mh (0,76m)  (16) (4.1) 1 Britany Anderson (jam) 12.72; 2 Cyrena Samba-Mayela (fra) 12.80; 3 Daszay Freeman (jam) 13.09; 4 Yoveini Mota (ven) 13.28; 5 Mathilde Coquillaud (fra) 13.37; 6 Marketa Stolová (cze9 13.52; 7 Micaela de Mello (vra) 13.76

100mh (0,76m) heats (15) h1 (0.3) 1 Britany Anderson (jam) 13.10; 2 Yoveini Mota (ven) 13.18; 3 Micaela de Mello (bra) 13.56; 4 Antonia Buschendorf (ger) 13.60; h2 (0.4) 1 Sevval Ayaz (tur) 13.20; 2 Marketa Stolova (cze) 13.41; 3 Mathilde Coquillaud (fra) 13.50; 4 Nika Glojnaric (slo) 13.58; 5 Nikol Andonova (bul) 13.79, h3 (1.2) 1 Syrena Samba-Mayela (fra) 12.98; 2 Daszay Freeman (jam) 13.07; 3 Carla García (esp) 13.77; 4 Keidy Morles (ven) 13.81

400mh (15) 1 Zeney van der Walt (rsa) 58.23; 2 Sanique Walker (jam) 58.27; 3 Gisele Wender (ger) 59.17; 4 Gabija Galvydyte (ltu) 59.49

400mh heats (13) h1 Chayenne da Silva (bra) 60.05; h2 1 Zeney van der Walt (rsa) 59.60; 2 Gisele Wender (ger) 59.76; h3 1 Sanique Walker (jam) 58.74; 2 Gabija Galvydyte (ltu) 58.94; 3 Valeria Cabezas (col) 59.90

2.000m St (14) 1 Caren Chebet (ken) 6.24.80; 2 Mercy Chepkurui (ken) 6.26.10; 3 Etalemahu sintayehu (eth) 6.35.79; 4 Anna Mark Helwig (den) 6.47.69; 5 Klaudia Pawlus (pol) 6.47.87; 6 Shanley Koekemoer (rsa) 6.54.27

HJ (14) 1 YAroslava Mahuchikh (ukr) 1.92; 2 Martyna Lewandowska (pol) 1.82; 3 Lavinja Jürgens (ger) 1.79; 4 Rümeysa Ökdem (tur) 1.79; 5 Bianca Stichling (ger) 1.79

PV (15) 1 Chunge Niu (chn) 4.20; 2 Leni Freyja Wildgrube (ger) 4.15; 3 Anna Airault (fra) 4.10; 4 Mesure Tutku Yilmaz (tur) 4.00; 5 Laure Scheutzow (ger) 4.00; 6 Lara Zupanc (slo) 3.90; 7 Karolina Wejman (pol) 3.90

LJ (16) 1 Luying Gong (chn) 6.37 (0.4); 2 Lea-Sophie Klik (ger) 6.30 (2.2) and 6.20 (0.0); 3 Diane Mouillac (fra) 6.28 (1.4); 4 Kitija Melnbarde (lat) 6.28 (-0,2); 5 Chantoba Bright (guy) 6.14.(0.5); 6 Kristine Blazevica (lat) 6.08 (-0,8); 7 Youqi Pan (chn) 6.08 (2.2); 8 Diana Ion (rou) 5.95 (0.6); 9 Maelly Dalmat (fra) 5.90 (-0,3)

TJ (15) 1 Qiujiao Tan (chn) 13.64 (0.0); 2 Aleksandra Nacheva (bul) 13.54 (0.5); 3 Zulia Hernández (cub) 13.29 (1.6); 4 Youqi Pan (chn) 13.11 (0.4)

TJ qualy (14) Zulia Hernández (cub) 12.92 (-0,2) 1q

SP (3 kg) (12) 1 Selina Dantzler (ger) 17.64; 2 Tianxiao Yu (chn) 17.62; 3 Yue Sun (chn) 17.59; 4 Jule Steuer (ger) 17.03; 5 Meike Strydom (rsa) 16.40; 6 Ewa Rozanska (pol) 15.79; 7 Tetyana Kravchenko (ukr) 15.71; 8 Gleice Stefanie de Castro (bra) 15.40

DT (14) 1 Silinda O. Morales (cub) 52.89; 2 Leia Braunagel (ger) 51.29, 3 Quantong Liu (chn) 50.10

DT qualy (12) Leia Braunagel (ger) 51.33 1q; Silinda O. Morales (cub) 50.54 2q

HT (15) 1 Amanda Almendáriz (cub) 71.12; 2 Yaritza Martínez (cub) 69.75; 3 Katsiaryna Valadkevich (blr) 68.17; 4 Juliette Ciofani (fra) 67.54; 5 Tatsiana Romanovich (blr) 66.25; 6 Dünya Ezgi Sayan (tur) 65.05; 7 Natalia Sánchez (esp) 64.59; 8 Gema Martí (esp) 64.43; 9 Tharina van der walt (rsa) 61.45; 10 Ximena Zorrilla (per) 60.72; 11 Lina Cater (slo) 58.70; 12 Aleksandra Kufel (pol) 57.97

HT (3 kg) qualy (13) q1 1 Amanda Almendariz (cub) 66.92; 2 Gema Marti (esp) 66.20; 3 Katsiaryna Valadkevich (blr) 65.31; 4 Dunya Ezgi Sayan (tur) 64.61; 5 Ximena Zorrilla (per) 63.77; 6 Aleksandra Kufel (pol) 62.85; 7 Lina Cater (slo) 62.10, 8 Rebecca Tomann (ger) 61.86; 9 Antonella Creazzola (ven) 60.98; q2 1 Yaritz C. Martínez (cub) 67.90; Natalia Sánchez (esp) 64.34; 3 Tatsiana Ramanovich (blr) 63.29; 4 Tharina van der Walt (rsa) 63.10; 5 Juliette Ciofani (fra) 62.65; 6 Li Ji (chn) 61.87; 7 Grace Wong Xiu Mei (mas) 61.28, 8 Lote Jepsen (den) 59.28

JT (16) 1 Marisleysis Duarte (cub) 62.92; 2 Qing Cai (chn) 57.01; 3 Qianqia Dai (chn) 54.96; 4 Julia Ulbricht (ger) 54.77; 5 Melissa Hernández (cub) 53.02; 6 Yuliya Makeyeva (blr) 51.80; 7 Maria Szramiak (pol) 51.53; 8 Yuleixi Angulo (ecu) 51.43; 9 Lea Wipper (ger) 50.68

JT qualy (15) q1 1 Qing Cai (chn) 54.87; 2 Jana van Schalwyk (rsa) 53.69; 3 Julia Ulbricht (ger) 53.32; 4 Alana Maranhao (bra) 50.97; 5 Melissa Hernández (cub) 50.96; q2 1 Marisleisys Duarte (cub) 57.29; 2 Yuliya Makeyeva (blr) 56.47; 3 Qianqian Dai (chn) 54.96; 4 Lea Luis Wipper (ger) 52.75; 5 Maria Szramiak (pol) 51.42

Heptathlon (14-15) 1 María Vicente (esp) 5.612p (13.74 (0.4); 1.73; 12.79; 24.00 (0.6) - 6.05 (1.4); 30.90; 2.33.22); 2 Johanna Siebler (ger) 5.602p (13.82 (0.4); 1.58; 14.94; 25.53 (0.2) - 5.78 (0.7); 44.50, 2.33.19); 3 Urte Bacianskaité (ltu) 5.467p (15.07 (-1,0); 1.67; 15.65; 26.06 (0.2) - 5.83 (0.3); 42.45; 2.36.87); 4 Marshella Foreshaw (ger) 5.430p (13.94 (0.4); 1.61; 12.81; 24.86 (0.2) - 5.71 (1.4); 36.58; 2.28.10); 5 Beatrice Juskeviciuté (ltu) 5.408p (14.50 (0.4); 1.58; 13.58; 25.18 (0.2) - 5.26 (0.3); 44.47; 2.24.19)

5 Kms Walk (15) 1 Glenda Morejón (ecu) 22.32.30; 2 Meryem Bekmez (tur) 22.32.79; 3 Elvira Khasanova (rus) 22.35.72; 4 Xiaole Zhang (chn) 23.05.61; 5 Ekaterina Gorshenina (rus) 23.05.77; 6 Mary Luz Andía (per) 23.39.64; 7 Laura Chalarcá (col) 23.54.01; 8 Rachelle De Orbeta (pur) 23.55.37; 9 Xueying Bai (chn) 23.56.00

No comments:

Post a Comment

RunBlogRun