@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, July 09, 2017

Erfurt (Germany), 8-9.7.2017 -National Championships-


Erfurt (Germany), 8-9.7.2017 -National Championships-

Men

100m (8) (0.2) 1 Julian Reus 10.10; 2 Michal Pohl 10.26; 3 Roy Schmidt 10.28; 4 Michael Bryan 10.32; 5 Robert Hering 10.38; 6 Lucas Jakubczyk 10.39; 7 Maximilian Ruth 10.44; 8 Alex Schaf 10.47; in heats: Sven Knipphals 10.44 (0.9) 2h2; Aleixo Platini Menga 10.51 (-1,7) 1h5

200m (9) (1.0) 1 Julian Reus 20.29; 2 Robin Erewa 20.50; 3 Aleixo Platini-Menga 20.55; 4 Raphael Müller 20.77; 5 Steven Müller 20.81 (20.80 (0.4) 2h1); Kai Köllmann 20.81; 7 Lukas Jakubczyk 20.95 (20.93 (0.4) 4h1); 8 Jonas Breitkopf 21.24 (20.95 (-0,8) 2h2); in heats: Alexander Kosenkow 21.19 (0.4) 5h1; Felix Straub 21.21 (-0,8) 3h2; Kai Sparenberg 21.23 (-0,8) 4h2; Michael Pohl 21.02 (0.0) 3h3; Maurice Huke 21.15 (0.0) 4h3

400m (9) 1 Johannes Trefz 45.81; 2 Patrick Schneider 46.02; 3 Marc Koch 46.18; 4 Torben Junker 46.25; 5 Benedikt Wiesend 46.78; 6 Robert Hind 46.86; 7 LAurin Forstreuter 47.55; 400m heats (8) Johannes Trefz 46.69 1h1; Torben Junker 46.81 1h2; Marc Koch 46.92 2h1; Patrick Schneider 47.25 2h2; Benedikt Wiesend 47.46 3h2; Fabian Damermann 47.51 4h2; Robert Hind 47.53 3h1; Michael Kucher 47.57 4h1

800m (9) 1 Benedikt Huber 1.47.13; 2 Jan Riedel 1.47.28; 3 Kevin Stadler 1.49.01; 4 Denis Bäuerle 1.49.02; 5 Pascal Kleyer 1.49.42; 6 Holger Körner 1.50.02; 7 Adrian König-Rannenberg 1.50.31; 800m heats (8) Christoph Kessler 1.48.94 1h3; Marius Probst 1.49.19 2h3; Denis Bauerle 1.50.32 1h2; Jan Riedel 1.50.39 1h1

1.500m (9) 1 Timo Benitz 3.38.77; 2 Homiyu Tesfaye 3.40.09; 3 Marcel Fehr 3.40.49; 4 Stefan Hettich 3.41.74; 5 Sebastian Keiner 3.42.29; 6 Viktor Kuk 3.44.36; 7 Andreas Lange 3.44.46; 8 Tim Hoenig 3.45.78

5.000m (9) Richard Ringer 14.15.90

110mh (8) (-1,2) 1 Matthias Bühler 13.50; 2 Gregor Traber 13.55; 3 Erik Balnuweit 13.68 (13.67 (-1,3) 1h2); 4 Maximilian Bayer 13.70; 5 Julian Marquart 14.06; in heats: Alexander John 13.86 (-1,3) 3h2

400mh (9) 1 Luke Campbell 49.40; 2 Georg Fleischhauer 50.30; 3 Max Scheible 50.57; 4 Michael Adolf 50.69; 5 Christian Heimann 50.88; 6 Nils Weispfennig 51.44; 7 Felix Franz 51.58; 400mh heats (8) Luke Campbell 50.19 1h3; Georg Fleischhauer 50.83; Joshua Abuaku 50.84 2h3; Jonas Hanssen 50.95 1h2; Christian Heimann 50.96 2h1

3.000m St (9) 1 Tim Stegeman 8.43.40; 2 Martin Grau 8.43.42; 3 Fabian Clarkson 8.46.34; 4 Konstantin Wedel 8.48.69

HJ (8) 1 Mateusz Przybylko 2.30; 2 Eike Onnen 2.19; 3 Luca Wieland 2.15; 4 Bastian Rudolf 2.15; 5 Torsten Sanders 2.15

PV (9) 1 Bo Kanda Lita Baehre 5.60; 2 Raphael Holzdeppe 5.60; 3 Tobias Scherbarth 5.40; 4 Karsten Dilla 5.30; Hendrik Gruber 5.30; 6 Oleg Zernikel 5.30; 7 Florian Gaul 5.30; 8 Pascal Koehl 5.30

LJ (9) 1 Julian Howard 8.15 (1.0); 2 Maximilian Entholzner 7.76 (1.3); 3 Luca Wieland 7.71 (2.5) and 7.56 (0.8); 4 Florian Oswald 7.64 (2.2) and 7.52 (-0,5); 5 Max Kottmann 7.54 (0.9); 6 Alyn Camara 7.54 (-0,5)

TJ (8) 1 Max Hess 17.24 (2.1); 2 Felix Wenzel 16.15 (0.8); 3 Tobias Hell 15.87 (0.3); 4 Marcel Kornhardt 15.84 (0.6); 5 Max Pietza 15.76 (-0,4)

SP (8) 1 David Storl 20.98; 2 Jan Jeuschede 19.31; 3 Simon Bayer 19.09; 4 Patrick Müller 19.09; 5 Dennis Lewke 19.02; 6 Bodo Göder 18.86; 7 Christian Jagusch 18.49; 8 Leonid Ekimov 17.98; 9 Silas Ristl 17.78; 10 Andy Dittmar 17.72

DT (8) 1 Robert Harting 65.65; 2 Martin Wierig 64.29; 3 Markus Münch 62.76; 4 Christoph Harting 62.51; 5 Daniel Jasinski 62.20; 6 David Wrobel 60.85; 7 Torben Brandt 60.62; 8 Benedikt Stienen 58.64; 9 Henning Prüfer 58.44; 10 Sebastian Scheffel 57.64; 11 Merten Howe 57.01

HT (9) 1 Alexander Ziegler 71.66; 2 Andreas Sahner 70.89; 3 Johannes Bichler 69.85; 4 Tristan Schwandke 69.93; 5 Alexej Mikhailov 68.52; 6 Maximilian Becker 66.92; 7 Paul Hützen 65.35

JT (9) 1 Johannes Vetter 89.35; 2 Thomas Röhler 85.24; 3 Bernhard Seifert 84.62; 4 Lars Hamann 81.07; 5 Andreas Hoffmann 74.07; 6 David Golling 73.38; 7 Jonas Bonewit 72.95; 8 Nils Fischer 70.94; 9 Sascha Graf 70.02

4x100m (9) 1 TV Wattenscheid (M. Ruth; R Erewa; A. Kosenkow; M. Huke) 39.01; 2 TSV Bayer 04 Leverkusen (R. Polkowski; D. Hoffmann; K. Köllmann; A. Menga) 39.24

Women

100m (8) (-0,7) 1 Gina Lückenkemper 11.10 (11.01 (0.0) 1h2); 2 Rebekka Haase 11.22; 3 Tatjana Pinto 11.27; 4 Keshia Kwadwo 11.41 (11.37 (0.0) 3h2); 5 Alexandra Burghardt 11.42; 6 Amelie-Sophie Lederer 11.47 (11.28 (0.0) 2h2); 7 Josefina Elsler 11.56 (11.56 (-0,8) 2h3); 8 Lara Matheis 11.57 (11.54 (-0,8) 1h3); in heats: Janina Kölsch 11.62 (0.0) 4h2; Tiffany Eidner 11.68 (0.0) 5h2; Yasmin Kwadwo 11.58 (-0,8) 3h3

200m (9) (-0,8) 1 Laura Müller 22.65; 2 Rebekka Haase 22.88; 3 Nadine Gonska 22.93; 4 Lara Matheis 23.13; 5 Jessica-Bianca Wessolly 23.26; 6 Tiffany Eidner 23.64; 7 Svea Kittner 24.00 (23.89 (-0,3) 2h2); in heats: Meike Gerlach 24.10 (-0,5) 4h1; Lisa Mayer 24.02 (-0,3) 3h2; Josefina Elsler 23.90 (-0,3) 3h3; Marie Harzer 23.93 (-0,3) 4h3

400m (9) 1 Ruth Sophia Spelmeyer 51.84; 2 Svea Köhrbruck 52.76; 3 Lara Hoffmann 52.84; 4 Carolin Walter 52.85; 5 Inna Weit 53.81; 6 Daniela Daubner 54.27; 7 Alena Gerken 54.47; 8 Tabea Marie Kempe 54.68; 400m heats (8) Rut Sophia Spelmeyer 51.72 1h2; Lara Hoffmann 53.22 1h1; Carolin Walter 53.33 1h3; Svea Kohrbruck 53.35 2h1; Daniela Daubner 53.66 2h3; Inna Weit 53.84 3h1; Alena Gerken 53.88 2h2

800m (9) 1 Christina Hering 2.04.05; 2 Tanja Spill 2.05.37; 3 Mareen Kalis 2.06.29

1.500m (9) 1 Konstanze Klosterhalfen 3.59.58; 2 Diana Sujew 4.10.71; 3 Julia Kick 4.10.90; 4 Elena Burkard 4.10.92; 5 Denise Krebs 4.13.21; 6 Katharina Trost 4.14.41; 7 Caterina Granz 4.14.79; 8 Lena Klaassen 4.21.45; 9 Esther Jacobitz 4.22.98

1.500m heats (8) Konstanze Klosterhalfen 4.11.23 1h3; Denise Krebs 4.16.36 1h2; Elena Burkard 4.16.37 2h2; Julia Kick 4.16.84 3h2; Diana Sujew 4.17.78 1h1; Caterina Granz 4.18.36 4h2; Katharina Trost 4.18.96 2h3; Maren Orth 4.20.57 2h1; Lena Klaassen 4.21.66 3h1; Esther Jacobitz 4.23.44 5h2; Kira von Ehren 4.23.82 4h1

5.000m (9) 1 Gesa Felicitas Krause 16.20.10; 2 Hanna Klein 16.20.24; 3 Corinna Harrer 16.27.34; 4 Nana Ina Pauer 16.30.79; 5 Thea Heim 16.35.31

100mh (8) (-0,7) 1 Pamela Dutkiewicz 12.82; 2 Ricarda Lobe 13.09; 3 Franziska Hofmann 13.13; 4 Nadine Hildebrand 13.14; 5 Louisa Grauvogel 13.55; in heats: Monika Zapalska 13.59 (-1,0) 3h1

400mh (9) 1 Djamila Böhm 56.92; 2 Laura Nürnberger 58.10, 3 Christine Salterberg 58.14; 4 Judith Stadelbacher 59.93; 400mh heats (8) Lauran Nurnberger 58.25 1h1; Christine Salterberg 58.51 2h1; Luisa Valeske 58.90 3h1; Djamila Bohm 59.03 1h2

3.000m St (8) 1 Gesa Felicitas Krause 9.25.81; 2 Jana Sussmann 9.57.59; 3 Cornelia Griesche 10.12.59; 4 Lisa Vogelgesang 10.19.58; 5 Leah Hanle 10.19.76

HJ (9) 1 Marie-Laurence Jungfleisch 1.94; 2 Jossie-Marie Graumann 1.90; 3 Laura Gröll 180; Mareike Max 1.80; 5 Christina Honsel 1.80; 6 Katharina Mögenburg 1.80; 7 Meike Reimer 1.80

PV (8) 1 Lisa Ryzih 4.70; 2 Silke Spipegelburg 4.55; 3 Friedelinde Petershofen 4.55; 4 Martina Schultze 4.45; 5 Annika Roloff 4.35; 6 Jacqueline Otchere 4.25; 7 Stefanie Dauber 4.25; 8 Desiree Singh 4.25; 9 Katharina Bauer 4.15; Laura Weyrowitz 4.15; 11 Regine Kramer 4.15

LJ (8) 1 Claudia Salman-Rath 6.72 (0.7); 2 Alexandra Wester 6.71 (0.2); 3 Malaika Mihambo 6.62 (-0,2); 4 Sosthene Moguenara 6.57 (0.0); 5 Melanie Bauschke 6.49 (-0,2); 6 Annika Gärtz 6.39 (0.0); 7 Tabea Christ 6.17 (0.0); 8 Klaudia Kaczmarek 6.13 (0.0); 9 Lisa Kurschilgen 6.09 (0.9)

TJ (9) 1 Kristin Gierisch 14.40 (-0,1); 2 Neele Eckhardt 14.02 (-0,2); 3 Birte Damerius 13.39 (1.2); 4 Klaudia Kaczmarek 13.34 (1.9); 5 Maria Purtsa 13.30 (-0,3)

SP (9) 1 Sara Gambetta 17.38; 2 Josephine Terlecki 16.89; 3 Alina Kenzel 16.76; 4 Lena Urbaniak 16.68; 5 Katharina Maisch 16.58; 6 Sarah Schmidt 15.90

DT (9) 1 Julia Harting 63.63; 2 Anna Rüh 62.17; 3 Claudine Vita 61.56; 4 Shanice Craft 61.43; 5 Kristin Pudenz 58.71; 6 Marike Steinacker 56.84; 7 Julie Hartwig 54.19; 8 Sabine Rumpf 53.11

HT (8) 1 Carolin Paesler 69.51; 2 Kathrin Klaas 68.50; 3 Sophie Gimmler 65.48; 4 Susen Küster 63.93; 5 Michelle Döpke 61.47; 6 Sina Mai Holthuijsen 60.33; 7 Katharina Mähring 59.90

JT (8) 1 Katharina Molitor 61.16; 2 Christin Hussong 59.54; 3 Sarah Leidl 51.35; 4 Annika Marie Fuchs 50.35; 5 Verena Tobis 49.86

4x100m (9) 1 MTG Mannheim (R. Lobe; A. Burghardt; N. Gonska; Y. Kwadwo) 42.97; 2 LG Olympia Dortmund (N. Braun; M. Scharff; G. Lückenkemper; J. M. Bechthold) 43.87

No comments:

Post a Comment

RunBlogRun