@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, July 31, 2017

Vantaa (Finland), 31.7.2017


Vantaa (Finland), 31.7.2017

Men

110mh u18 (0,91m) (0.4) Juuso Peltola 14.22; SP Ville Välimaa 17.98; DT u18 (1.5 kg) Aaro Leinonen 53.03; JT u18 (700g) Teemu Narvi 69.17

Women

DT u20 Helena Leveelahti 50.21

Lárisa (Greece), 29-30.7.2017 -National Championships u23-


Lárisa (Greece), 29-30.7.2017 -National Championships u23-

Men

PV(29) 1 Emmanouíl Karalís (99) 5.25; 2 Nikólaos Nerántzis (98) 5.20; LJ (30) 1 Adónios Stilianídis 7.63 (1.1); 2 Panayiótis Mantzouroyiánnis (99) 7.54 (0.6); 3 Athanásios Papadópoulos 7.47 (0.8); TJ (29) 1 Athanásios Papadópoulos 16.01 (2.3) and 15.80 (1.9); 2 Nikólaos Andrikópoulos 15.75 (1.5); 3 Dimítrios Monópolis (998) 15.55 (0.9); SP (29) 1 Kiriákos Zótos 19.47; 2 Frántsi-Anastásios Latifllári 18.98; 3 Odisséas Mouzenídis (99) 17.91; HT (29) 1 Nikólaos Gavriilídis 69.42; 2 Iván Menglebéi 69.41; 3 Yéoryios Korakídis 63.92; JT (30) Ioánnis Kiriazís 86.44

Women

200m (30) (-0,9) Korína Políti 24.32; 400m (29) Déspina Mourtá 54.01; 400mh (30) Ánna Kiáfa 59.59; PV (30) Eléni-Klaoúdia Pólak 4.15; LJ (30) Eléni Koutsaliári (98) 6.03 (1.2); HT (30) Ilána Korosídou 64.33; JT (29) 1 Theoróra Arabatzí 55.47; 2 Athanasía Kökkali 53.04; 3 Afrodíti Manioú (98) 49.98

Leiria (Portugal), 29-30.7.2017 -International Throwing Meet-


Leiria (Portugal), 29-30.7.2017 -International Throwing Meet-

Men

Day 29

SP (29) 1 Tsanko Arnaudov 20.71; 2 Tim Nedow (can) 20.22; 3 Francisco Belo 19.76; DT (29) 1 Mauricio Ortega (col) 65.60; 2 Lois Maikel Martínez (esp) 61.35; 3 Francisco Belo 61.34; 4 Frank Casañas (esp) 60.31; 5 Zane Duquemin (gbr) 60.13; 6 Benedikt Stienen (ger) 59.86; 7 Alin Firfirica (rou) 58.15; 8 Filipe Vital e Silva 54.82; 9 Alejandro Vielva (esp) 54.07; HT (29) 1 Tshepang Makhete (rsa) 70.29; 2 Osian Jones (gbr) 70.00; 3 Antonio Vital e Silva 69.48; 4 Jac Palmer (gbr) 65.24; 5 Miguel Carreira 64.13; HT u20 (6 kg) (29) 1 Daniel Raba (hun) 75.52; 2 Bailey Campbell (gbr) 66.29; 3 Edward Jeans (gbr) 65.28; JT (29) 1 Sven Schroder (ger) 64.19; 2 Attila Rab (hun) 64.00

Day 30

DT (30) 1 Mauricio Ortega (col) 65.81; 2 Lios Maikel Martínez (esp) 60.90; 3 Francisco Belo 60.22; 4 Alin Firfirica (rou) 59.90; 5 Frank Casañas (esp) 59.71; 6 Zane Duquemin (gbr) 59.01; 7 Benedikt Stienen (ger) 58.60; 8 Filipe Vital e Silva 54.90; 9 Alejandro Vielva (esp) 54.47; HT (30) 1 Tshepang Makhete (rsa) 69.53; 2 Antonio Vital e Silva 67.88; 3 Osian Jones (gbr) 66.52; 4 Jac Palmer (gbr) 64.43; 5 Miguel Carreira 64.06; HT u18 (5 kg) (30) Bailey Campbell (gbr) 71.25

Women

Day 29

SP (29) 1 Auriole Dongmo (cmr) 16.85; 2 Jessica Inchude (gbs) 15.50; DT (29) 1 Denia Caballero (cub) 66.51; 2 Irina Rodrigues 62.63; 3 Fernanda Borges (bra) 60.19; 4 Sabina Asenjo (esp) 59.69; 5 June Kintana 54.78; 6 Kirsty Law (gbr) 54.19; 7 Inés Carretero (esp) 50.20; HT (29) 1 Britney Henry (usa) 64.96; 2 Carys Parry (gbr) 63.24; 3 Vania Silva 60.72; JT (29) 1 Lidia Parada (esp) 53.58; 2 Claudia Ferreira 49.49

Day 30

SP (30) 1 Auriole Dongmo (cmr) 17.25; 2 Jessica Inchude (gbs) 15.60; DT (30) 1 Denia Caballero (cub) 67.04; 2 Fernanda Borges (bra) 62.30; 3 Irina Rodrigues 62.24; 4 Sabina Asenjo (esp) 61.07; 5 June Kintana (esp) 55.49; 6 Kirsty Law (gbr) 54.71; 7 Inés Carretero (esp) 51.70; 8 Shadine Duquemin (gbr) 51.67; HT (30) 1 Carys Parry (gbr) 63.52; 2 Britney Henry (usa) 62.79; 3 Vania Silva 59.92; JT (30) 1 Lidia Parada (esp) 57.01; 2 Claudia Ferreira 50.26

Dischingen (Germany), 29-30.7.2017


Dischingen (Germany), 29-30.7.2017

Men

HT (30) Tristan Schwandke 68.12; HT u20 (6 kg) (29) 1 Fabio Hessling 65.48; 2 Christoph Gleixner 63.84; HT u18 (5 kg) 1 Raphael Winkelvoss 71.91; 2 Konstantin Moll 65.90; 3 Sören Hilbig 64.76

Women

HT u23 (29) Katharina Mähring 59.95; HT u18 (3 kg) (29) 1 Samantha Borutta 66.78; 2 Nancy Randig 58.48

Alger (Algeria), 27-29.7.2017 -National Championships-


Alger (Algeria), 27-29.7.2017 -National Championships-
Men
100m (28) (0.2) 1 Skander Djamil Athmani 10.32 (10.29 (1.6) 1h1); 2 Med Mahdi Zekraoui (2000) 10.56 NR u18; 200m (29) (0.0) 1 Skander Djamil Athmani 20.80; 2 Soufiane Bouhadda 21.10; 3 Amine Bouanane 21.25; 400m (28) 1 Miloud Laredj 46.10; 2 Fethi Benchaa 47.25; 3 Soufiana Bouhadda 46.85; 4 Abdeljalil Ghazali 47.17; 5 Med Amine Belferar 47.18; 6 Med Islem Bekar 47.37; in heats: Slimane Moula (99) 47.79 3h2; 800m (29) 1 Mohamed Belbachir 1.47.24; 2 Ramzi Abdenouz 1.47.79; 3 Foudhil Si Ahmed 1.48.07; 4 Salim Taib 1.48.48; 5 Mounder Leguesir 1.49.44; 6 Bilal Gagui 1.49.51; 7 Abderrazak Khelili 1.50.20; 800m heats (27) Ramzi Abdenouz 1.50.17 1h1; Mounder Leguesir 1.50.41 2h1; Bilal Gagui 1.50.69 3h1; 1.500m (28) 1 Abderrahmane Anou 3.45.67; 2 Bilel Tabti 3.46.07; 4 Takieddine Hedeilli 3.46.32; 4 Lyes Belkhir 3.46.37; 5 Chemseddine Kibboua 3.46.79; 6 Zakarya Boudjelthia 3.47.37; ...8 Oussama Chard (2000) 3.49.26; 5.000m (29) 1 Rabah Khaouas 14.00.78; 2 Lyes Belkhir 14.02.83; 3 Takieddine Hedeilli 14.06.28; 110mh (27) (0.0) 1 Amine Bouanani 13.93; 2 Larbi Bourrada 14.14; 400mh (29) 1 Abdelmalik Lahoulou 49.41; 2 Miloud Rahmani 49.68; 3 Saber Boukemouche 50.71; 3.000m St (27) 1 Ali Messaoudi 8.49.25; 2 Ahemd Kenzi Saidia 8.50.84; HJ (29) Ryad Selloum 2.15; LJ (28) 1 Yassed Med Tahar Triki 8.03 (1.9); 2 Sid Ali Madani 7.45 (0.0); TJ (29) 1 Yassed Med Tahar Triki 16.85 (1.0); 2 Issam Nima 16.34 (1.1)
Women
1.500m (28) 1 Nabila Sifi 4.22.20; 2 Abir Reffas 4.26.76; 3 Malika Benderbal 4.27.99; 400mh (29) Dihia Haddar 58.92; LJ (28) Romaissa Belabiod 6.03 (nwi); TJ (29) Kawther Selmi 13.10 (0.4); HT (27) Zouiana Bouzebra 62.22

Skelleftea (Sweden), 29-30.7.2017


Skelleftea (Sweden), 29-30.7.2017

Men

HT (30) Mattias Lindberg 66.83

Sundsvall (Sweden), 30.7.2017 -Wind Sprint-


Sundsvall (Sweden), 30.7.2017 -Wind Sprint-

Men

100m pre program Final A (1.8) 1 Tom Kling-Baptiste 10.41; 2 Dennis Leal 10.54; 3 Mattias Hove Johansen (nor) 10.57; 200m Final A (0.5) 1 Tom Kling-Baptiste 21.20; 2 Mattias Hove Johansen (nor) 21.29; 110mh pre program (1.0) Anton Levin 14.06

Women

100m pre program Final A (0.3) 1 Ingvild Meinseth (nor) (99) 11.70 (11.67 (1.1) 1h4); 3 Isabelle Eurenius 11.84; in heats: Helene Rönningen 11.78 (1.1) 2h4; 200m pre program Final A (0.5) 1 Ingvild Meinseth (nor) (99) 24.14; 2 Emma Jansson 24.17; 3 Malin Ström 24.28

Bialogard (Poland), 29.7.2017


Bialogard (Poland), 29.7.2017

Men

600m Michal Rozmys 1.17.70

Women

800m Paulina Kaczynska 2.06.01

Sunday, July 30, 2017

Schifflange (Luxembourg), 30.7.2017


Schifflange (Luxembourg), 30.7.2017

Men

100m (1.2) 1 Sam Effah (can) 10.27; 2 Everton Clarke (jam) 10.28; 3 Ancuiam Lopes (por) 10.48; 4 Maximilian Ruth (ger) 10.53; 5 Aidan syers (gbr) 10.55; 6 Lukas Jakubczyk (ger) 10.61; 7 Ricardo Ribeiro (por) 10.67; 200m (0.4) 1 Clarke Everton (jam) 21.34; 2 Raphael Müller (ger) 21.38; 3 Ricardo Ribeiro (por) 21.47; 4 Lukas Jacubczyk (ger) 21.59; 5 Jermaine Gayle (jam) 21.63; 400m 1 Kavon Nelson (jam) 48.50; 2 Tiago Horta (por) 48.70; 800m A 1 Khaled Benmahdi (alg) 1.48.17; 2 Lukas Hodbod (cze) 1.48.78; 3 Mohamed Abbas (qat) 1.48.80; 4 Andreas Dimitrakis (gre) 1.49.91; 5 Charles Grethen 1.49.96; 6 Sandy Martins (por) 1.50.55; 7 Luc Hensgen 1.51.26; 8 Andreas Lange (ger) 1.51.54; 9 Ali Ben El Hadj (tun) 1.51.55; 800m B 1 Kamali Majdubi (mar) 1.51.40; 2 Ali Mayouf (uae) 1.52.07; 1.500m 1 Doukhana Rabia (mar) 3.42.47; 2 Amin Cheniti (alg) 3.43.48; 3 Uya Hundessa Abdi (ger) 3.46.51; 4 Abdelali Razyn (mar) 3.48.18; 5 Sebastian Smolinski (pol) 3.50.42; HJ 1 Dmitriy Kroyter (isr) 2.20; 2 Kabelo Kgosiemang (bot) 2.17; PV Lukas Posekany (cze) 5.30; LJ 1 Adrian Strzalkowski (pol) 7.78 (0.5); 2 Denis Eradiri (bul) 7.68 (-1,0); 3 Alex Farquharson (gbr) 7.32 (-0,5); SP 1 Andrzej Naszko (pol) 17.71; 2 Chad Wright (jam) 16.92; DT 1 Chad Wright (jam) 60.38; 2 Igor Gondor (cze) 54.31

Women

100m (-0,1) Patrizia van der Weken (99) 11.78; in heats: Jessica-Bianca Wessolly (ger) 11.76 (-1,2) 1h2; 200m (0.0) Jessica-Bianca Wessolly (ger) 24.01; 800m 1 Siham Hilali (mar) 2.03.46; 2 Katrina Anderson (nzl) 2.06.85; 3 Denise Krebs (ger) 2.07.77, 4 Samantha James (jam) 2.08.60; 5 Eleni Lefkopoulou (gre) 2.09.19; 1.500m 1 Moira Stewartowá (cze) 4.27.67; 2 Stephanie Barnes (gbr) 4.27.89; 3 Julia Klein (ger) 4.29.01; 4 Sandra Szpot (pol) 4.34.26; 5 Katarina Belová (svk) 4.36.30; LJ Melanie Bauschke (ger) 6.35 (0.7); DT 1 Zaneta Glanc (pol) 57.88; 2 Marike Steinacker (ger) 53.72; 3 Sabine Rumpf (ger) 53.41

Rygg (Norway), 30.7.2017


Rygg (Norway), 30.7.2017
Men
HT Thomas Mardal 64.26

Arvika (Sweden), 29-30.7.2017


Arvika (Sweden), 29-30.7.2017

Men

HT (20) Tim Soderqvist 65.79; HT u20 (6 kg) (30) 1 Patrik Lindstedt 66.94; 2 August Bergstrand 65.92

Women

HT u18 (3 kg) (30) Sara Forssell 57.90

Düsseldorf (Germany), 29-30.7.2017 -Thorpe Cup-


Düsseldorf (Germany), 29-30.7.2017 -Thorpe Cup-

Men

Decathlon 1 Ituah Enahoro 8.208p (10.84 (-0,5); 7.64 (0.2); 14.44; 1.90; 48.02 - 14.86 (0.5); 46.65; 4.45; 51.57; 4.27.94); 2 Rene Stauss 8.009p (14.30 (-0,7); 7.22 (0.5); 14.23; 2.11; 50.76 - 15.40 81.3); 47.21; 4.95; 58.58; 4.37.73); 3 Felix Hepperle 7.699p (11.04 (-0,5); 7.16 (-0,1); 12.51; 1.99; 48.26 - 15.19 (0.5); 37.51; 4.85; 50.95; 4.28.00); 4 Filip Scott (usa) 7.632p (10.78 (-0,5); 7.50 (0.1); 12.48; 2.02; 48.67 - 14.88 (0.5); 38.38; 4.15; 51.17; 4.38.26); 5 Kurtis Brondyke (usa) 7.595p (11.41 (-0,7); 7.00 (1.2); 15.04; 1.90; 50.54 - 14.99 (0.5); 43.15; 4.75; 62.88; 5.07.14); 6 Patrick Scherfose 7.563p (11.28 (-0,7); 7.09 (-0,6); 13.62; 1.90; 50.16 - 14.80 (0.5); 40.18; 5.05; 47.64; 4.39.85); 7 Daniel Golubovic (usa) 7.432p (11.49 (-0,7); 6.58 (-0,2); 13.06; 1.87; 51.57 - 14.95 (0.5); 43.11; 4.65; 61.47; 4.35.21); 8 Gabriel Moore (usa) 7.370p (11.15 (-0,5); 7.00 (-1,0); 13.25; 1.87; 49.33 - 15.06 (1.3); 43.26, 4.55; 51.26; 5.00.09); 9 Nico Beckers 7.343p (11.00 (-0,5); 7.47 (0.0); 14.20; 2.02; 48.85 - 15.38 (0.5); 37.71; 4.05; 40.73; 4.50.18); 10 Tim Wunderlich (usa) 7.292p (11.68 (-0,7); 6.78 (-0,5); 13.82; 1.87; 52.30 . 15.46 (1.3); 42.54; 4.45; 64.35; 4.46.60)

Women

Heptathlon 1 Alex Gochenour (usa) 5.898p (13.55 (1.9); 1.68; 13.38; 25.06 (-0,8) - 6.98 (0.9); 39.68; 2.17.66); 2 Allison Reaser (usa) 5.782p (13.57 (1.9); 1.59; 11.18; 23.96 (-0,8) - 6.06 (0.2); 38.81; 2.13.49); Chari Hawkins (usa) 5.781p ((13.77 (1.9); 1.77; 12.10; 24.90 (-0,8) - 5.89 (1.4); 37.28; 2.19.21); 4 Lindsay Schwartz (usa) 5.759p (13.84 (1.9); 1.65; 12.92; 24.61 (-0,8) - 5.88 (1.0); 37.80; 2.15.94); 5 Tiffany Parker (usa) 5.715p (14.09 (-1,9); 1.80; 13.42; 26.04 (0.6) - 5.80 (-1,2); 50.00; 2.40.02); 6 Sophie Hamann 5.707p (13.76 (1.9); 1.74; 11.39; 25.10 (-0,8) - 5.85 (1.9); 35.11; 2.13.51); 7 Jaclyn Siefring (usa) 5.560p (14.36 (-1,9); 1.65; 11.53; 25.89 (0.6) - 5.74 (0.2); 40.47; 2.19.54)

Hässleholm (Sweden), 28-30.7.2017


Hässleholm (Sweden), 28-30.7.2017

Men

400m (30) Nicolai Hartling (den) 47.80; 110mh (29) (0.0) 1 Alexander Brorsson 14.00; 2 Anton Levin 14.17; HJ (29) Mutaz Essa Barshim (qat) 2.30

Women

200m (29) h1 (1.0) Pernilla Nilsson 24.46; 800m (30) Sara Ericsson 2.09.58; PV u18 (30) Megan Berg Nobeus 4.00; SP (30) Fanny Roos 18.14

Bedford (Great Britain), 29-30.7.2017 -England Championships-


Bedford (Great Britain), 29-30.7.2017 -England Championships-

Men

100m (29) (-0,1) 1 Ojie Eduburun 10.26 (10.22 (0.7) 1s1); 2 Andrew Robertson 10.35 (10.34 (0.5) 1s3); 3 Reuben Arthur 10.41 (10.36 (0.7) 2s1); 4 John Otugade 10.43 (10.38 (0.5) 2s3); 5 Christopher Stone 10.52 (10.43 (0.8) 2s2) and 10.41 (1.6) 2h3; 6 Confidence Lawson 10.55 (10.37 (0.8) 1s2); in semis: James Williams 10.56 (0.7) 3s1; Theo Etienne 10.51 (0.8) 3s2; Dewi Hammond 10.57 (0.8) 4s2; Kieran Showler-Davis 10.48 (0.5) 3s3; Thomas Williams 10.51 (0.5) 4s3; in heats: Samuel Gordon 10.53 (1.6) 3h3; Adam Thomas 10.33 (1.7) 1h7; 200m (30) (0.3) 1 Antonio Infantino (ita) 21.14 (20.90 (1-7) 1s2); 2 Christopher Stone 21.14; 3 Edmond Amaning 21.26 (20.95 (1.8) 1s1); 4 Elliott Powell 21.35 (21.14 (1.8) 2s1); 5 James Gladman 21.38 (21.37 (1.7) 2s2); in semis: James Williams 21.16 (1.8) 3s1; Dan Putnam 21.23 (1.8) 4s1; Sam Miller 21.28 (0.6) 2s3 (21.20 (2.3) 1h2); 400m (30) 1 Sadam Koumi (sud) 46.14; 2 Ben Snaith 46.21; 3 Edmond Amaning 46.49; 4 Owen Smith 46.94; 5 Jamal Rhoden-Stevens 47.16; 6 Robert Shipley 47.39; 7 Sam Hazel 47.63; 400m semis (29) Edmond Amaning 46.78 1s1; Jamal Rhoden-Stevens 47.05 2s1; Conrad Williams 47.10 3s1; Sam Hazel 47.43 4s1; Ben Snaith 47.44 1s3; Robert Shipley 47.66 1s2; in heats: Sadam Koumi (sud) 47.35 1h3; 800m (29) 1 James McMurray 1.50.41; 2 Andrew Smith 1.50.58; 3 James McCarthy  1.50.69; 4 Spencer Thomas 1.50.80; Mile (30) Jonathan Davis 4.00.58; 110mh (29) (0.0) 1 James Weaver 13.73 (13.69 (0.9) 1h1); 2 Jake Porter 13.86 (13.79 (0.9) 2h1); 3 Edirin Okoro 14.05 (14.04 (0.1) 1h2); 4 David Feeney 14.24 (14.19 (0.1) 2h2); in heats: Cameron FiLlery 14.22 (0.9) 3h1; 400mh (30) 1 James Forman 50.72; 2 Matthew Sumner 51.21; 3 Jack Lawrie 51.74; 4 Lloyd Hanley-Byron 51.90; 5 Lennox Thompson 52.21; 3.000m St (29) 1 Douglas Musson 8.43.34; 2 Phil Norman 8.46.18; 3 Tommy Horton 8.48.26; HJ (29) 1 Tom Gale 2.30; 2 Chris Baker 2.21; 3 Joel Khan 2.16; PV (29) 1 Nick Southgate (nzl) 5.35; 2 Joel Leon Benitez 5.25; LJ (30) 1 Jack Roach 7.43 (2.7); 2 Michael Causer 7.40 (1.6); TJ (29) 1 Nathan Douglas 16.40 (2.2); 2 Jonathan Ilori 15.89 (1.9); SP (30) 1 Tom Walsh (nzl) 22.06; 2 Dillon Simon (dmn) 18.65; 3 Scott Lincoln 18.54; DT (30) 1 Alan Toward 57.59; 2 George Armstrong 55.95; 3 Greg Thompson 55.21; HT (30) 1 Callum Brown 69.13; 2 Craig Murch 68.83; 3 Chris Shorthouse 67.15; 4 Taylor Campbell 66.95; 5 Michael Bomba 64.51; JT (29) 1 Joe Harris 75.71; 2 Joseph Dunderdale 74.88; 3 Ben Langton-Burnell (nzl) 73.29; 4 Steve Turnock 70.02

Women

100m (29) (-0,5) 1 Diani Walker 11.45; 2 Toea Wisil (png) 11.49; 3 Rachel Miller 11.54 (11.45 (1.1) 1h3); 4 Rebecca Campsall 11.70 (11.69 (0.9) 2s3) and 11.63 (0.7) 1h4; 5 Kimbely Baptiste 11.70 (11.50 (2.8) 2h5); 6 Mica Moore 11.72 (11.64 (1.0) 2s2); 7 Aleasha Kiddle 11.81; in heats: Charlotte Wingfield 11.75 (1.5) 2h2; Clieo Stephenson 11.79 (1.1) 2h3; 200m (0.7) 1 Kimbely Baptiste 23.54; 2 Beth Dobbin 23.62; 3 Toea Wisil (png) 23.96; 4 Diani Walker 23.97; 400m (30) 1 Margaret Adeoye 53.14; 2 Maya Bruney 53.18; 3 Stacey Downie 54.91; 4 Susanna Banjo 54.93; 5 Victoria Ohuruogu 55.20; 400m heats (29) Maya Bruney 53.17 1h1; Margaret Adeoye 54.22 1h2; 800m (29) 1 Hannah England 2.06.68; 2 Mari Smith 2.07.25; 3 Ejiro Okoro 2.07.34; 4 Jacqueline Fairchild 2.07.56; 5 Katy Brown 2.07.88; 6 Georgie Hartigan 2.08.84; 1.500m (30) 1 Hannah England 4.17.84; 2 Jacqueline Fairchild 4.18.01; 3 Hannah Nutall 4.19.28; 4 Kimberly Johansen 4.21.20; 5 Khanisa Mhlanga 4.24.25; 6 Rachael Franklin  4.25.63; 7 Abigail Howarth 4.26.01; 8 Laura-Jane Smith 4.27.76; 5.000m (30) Verity Ockenden 16.36.91; 2 Katie Holt 16.39.67; 100mh (29) (-0,2) 1 Yasmin Miller 13.32; 2 Jessica Hunter 13.51; 3 Mollie Courtney 13.53; 4 Megan Marrs 13.59; 5 Angelita Broadbelt-Blake 13.70; 6 Heather Paton 13.73 (13.57 (0.7) 2s3); 400mh (30) 1 Kirsten McAslan 57.31; 2 Lina Nielsen 57.94; 3 Nisha Desai 58.83; 4 Jessie Knight 59.21; 5 Jessica Tappin 59.53; 400mh heats (29) Kirsten McAslan 58.10 1h1; Jessie Knight 58.50 2h1; Ese Okoro 58.55 1s3; Avril Jackson 58.66 3h1; Nisha Desai 58.92 4h1; 3.000m St (29) 1 Iona Lake 9.50.61; 2 Charlotte Taylor-Green 10.01.05; 3 Katie Ingle 10.10.73; HJ (30) 1 Emma Nuttall 1.86; 2 Nikki Manson 1.86; PV (30) 1 Olivia McTaggart (nzl) 4.15; 2 Jade Ive 4.05; LJ (29) Katie Stainton 6.07 (1.5); TJ (30) Angela Barrett 13.15 (1.4); SP (29) 1 Amelia Strickler 16.79; 2 Eden Francis 15.88; 3 Adele Nicoll 15.54; DT (29) 1 Amy Holder 50.84; 2 Eden Francis 50.55; HT (29) 1 Susan McKelvie 61.80; 2 Sarah Holt 61.80; 3 Myra Perkins 59.75; 4 Pippa Wingate 59.06; 5 Lucy Marshall 59.02; 6 Christina Jones 59.01; 7 Alice Delmer 57.86; JT (30) 1 Laura Whittingham 54.88; 2 Victoria Peeters (nzl) 50.18; 3 Kelly Bramhald 49.56; 4 Hannah Johnson 49.34; 5 Louise Lacy 49.24

Zhukovskiy (Russia), 28-30.7.2017 -National Championships-


Zhukovskiy (Russia), 28-30.7.2017 -National Championships-

Men

100m (28) (-0,5) 1 Denis Ogarkov 10.45 (10.34 (-0,6) 1s1); 2 Dmitriy Lipin 10.47 (10.38 (0.8) 1s2); 3 Igor Obraztsov 10.50 (10.45 (0.8) 2s2); 4 Ruslan Perestyuk 10.51 (10.32 (1.9) 1s3); in semis: Aleksey Laptev (98) 10.53 (1.9) 2s3; Aleksey Usov (98) 10.55 (0.8) 3s2

200m (29) (0.1) 1 Aleksandr Yefimov 21.03; 2 Andrey Kukharenko 21.07; 3 Kirill Chernukhin 21.14 (21.09 (0.0) 1h2); 4 Maksim Rafilovich 21.33; in heats: Artem Arasnalov 21.32 (0.0) 3h2

400m (29, heats 28) 1 Pavel Ivashko 46.03; 2 Andrey Galatskov 46.15; 3 Pavel Savin 46.41; 4 Pavel Trenikhin 46.43; 5 Ilya Krasnov 46.51 (46.45h); 6 Vladimir Krasnov 46.71; 7 Roman Semakin 46.88 (46.52h); 8 Mikhail Filatov 47.11 (46.23h); in heats: Maksim Rafilovich 47.03; Artem Denmukhametov 47.08; Aleksey Kenig 47.13; Andrey Yefremov 47.18; Danil Peremetov 47.19; Yegor Filippov (99) 47.24; Kirill Lyamin 47.27; Dmitriy Yefimov 47.30; Artem Fedotov 47.43

800m (29) 1 Konstantin Tolokonnikov 1.47.75; 2 Aleksey Butranov 1.47.90; 3 Danyil Strelnikov 1.48.43; 4 Pawel Tebenkov 1.48.59; 5 Andrey Isaychev 1.48.81; 6 Danil Yefremov 1.49.52; 7 Kiril Semyonov 1.49.60; 8 Sergey Khvatov 1.49.82

1.500m (30) 1 Vladimir Nikitin 3.37.14; 2 Yevgeniy Kunts 3.40.10; 3 Yegor Nikolayev 3.41.55; 4 Aleksey Kharitonov 3.41.74; 5 Nikita Vysotskiy 3.42.20; 6 Valentin Smirnov 3.42.28; 7 Sergey Dubrovskiy 3.43.11; 8 Vyacheslav Sokolov 3.43.32; 9 Timofey Petrov 3.43.36; 10 Oleg Sidorov 3.46.04; 11 Anton Kulyatin 3.46.19

5.000m (28) 1 Vladimir Nikitin 13.29.40; 2 Vyacheslav Shalamov 13.37.84; 3 Yevgeniy Kunts 13.38.50; 4 Yevgeniy Rybakov 13.48.34; 5 Igor Maksimov 13.49.18; 6 Oleg Ilyin 13.50.26; 7 Yevgeniy Doga 13.57.39; 8 Sergey Popov 14.00.28; 9 Aleksey Popov 14.02.43; 10 Andrey Strizhakov 14.11.08

110mh (28) (-0,4) 1 Konstantin Shabanov 13.79 (13.74 (0.6) 1h1); 2 Aydar Gilyazov 13.99; 3 Vladislav Zyukov 14.06 (13.99 (1.6) 1h3); 4 Kamil Salimullin 14.13; 5 Andrey Khaylov 14.15 (14.12 (0.6) 2h1)

400mh (29, heats 28) 1 Timofey Chalyy 49.55; 2 Pavel Agafonov 49.83; 3 Aleksandr Skorobogatko 49.83; 4 Oleg Mironov 50.32; 5 Nikita Andriyanov 50.61; 6 Yuriy Lednev 51.50; in heats: Denis Kudryavtsev 50.70; Ivan Loginov 51.71

3.000m St (29) 1 Maksim Yakushev 8.19.19; 2 Viktor Bakharev 8.24.22; 3 Nikolay Chavkin 8.26.25; 4 Andrey Farnosov 8.26.56; 5 Ivan Lukyanov 8.29.78; 6 Ildar Nadyrov 8.34.15; 7 Yuriy Kloptsov 8.34.24; 8 Konstantin Plokhotnikov 8.45.24; 9 Roman Isayev 8.46.29; 10 Boris Zakharov 8.49.84; 11 Andrey Trofimov 8.51.41

HJ (29) 1 Danil Lysenko 2.32; 2 Ilya Ivanyuk 2.26; 3 Nikita Anishchenkov 2.23; 4 Ivan Ukhov 2.23; 5 Sergey Mudrov 2.19, 6 Mikhail Veryovkin 2.19; 7 Yevgeniy Korshunov 2.19; 8 Arseniy Rasov 2.15; 9 Vadim Vrublevskiy 2.15; 10 Aleksandr Asanov 2.15

PV (29) 1 Timur Morgunov 5.65; 2 Yevgeniy Lukyanenko 5.55; 3 Aleksandr Gripich 5.55; 4 Danyil Kotov 5.55; 5 Ilya Prosvirin 5.40, 6 Dmitriy Lyubushkin 5.40; 7 Mikhail Gelmanov 5.40; 8 Dmitriy Zhelyabin 5.20; Ivan Gertleyn 5.20; Denis Berdnikov 5.20 

LJ (29) 1 Artyom Primak 8.22 (0.7); 2 Kirill Sukharev 8.14 (1.1); 3 Sergey Polyanskiy 8.13 (3.0) and 8.05 (1.3); 4 Rail Kutuyev 8.10 (1.3); 5 Pavel Karavayev 7.94 (1.3); 6 Aleksandr Petrov 7.93 (1.7); 7 Pawel Shalin 7.91 (2.7); 8 Vitaliy Muravyov 7.88 (0.9); 9 Fyodor Kiselkov 7.83 (0.1); 10 Denis Bogdanov 7.76 (-1,0); 11 Anton Nedelko 7.48 (0.8)

TJ (29) 1 Artyom Primak 17.17 (0.2); 2 Dmitriy Sorokin 16.95 (0.3); 3 Dmitriy Chizhikov 16.85 (-0,1); 4 Lyukman Adams 16.78 (-0,6); 5 Aleksandr Yurchenko 16.64 (-0,6); 7 Ilya Glazunov 16.31 (0.3); 8 Ilya Potaptsev 16.14 (-0,1); 9 Vitaliy Pavlov 16.12 (-0,3); 10 Sergey Laptev 16.08 (0.0); 11 Oleg Poluboyarov 16.05 (-0,9); 12 Maksim Lustin 15.95 (-0,2)

SP (29) 1 Aleksandr Lesnoy 21.31; 2 Maksim Afonin 20.83; 3 Konstantin Lyadusov 19.89; 4 Pavel Derkach 19.15; 5 Artyom Podolskiy 18.72; 6 Aleksandr Bulanov 18.63; 7 Aleksey Kulayev 18.46; 8 Anton Tikhomirov 18.17

DT (30) 1 Aleksey Khudyakov 63.13; 2 Gleb Sidorchenko 61.48; 3 Viktor Butenko 61.40; 4 Nikolay Sedyuk 60.05; 5 Aleksey Sysoyev 59.72; 6 Artyom Podolskiy 59.10; 7 Aleksandr Dobrenskiy 58.99; 8 Aleksandr Kirya 58.92

HT (29) 1 Valeriy Pronkin 79.32; 2 Denis Lukyanov 75.85; 3 Oleksiy Sokyrskyy 75.81; 4 Yevgeniy Korotkovskiy 74.42; 5 Nikolay Bashan 72.61; 6 Andrey Romanov 71.91; 7 Ivan Aksenov 69.65; 8 Igor Vinichenko 68.97; 9 Alisher Eshbekov 68.67; 10 Yuriy Kuziv 68.57; 11 Igor Buryy 65.60; 12 Ilya Terentyev 65.40

JT (28) 1 Dmitriy Tarabin 80.40; 2 Valeriy Iordan 80.39; 3 Vladislav Panasenkov 77.27; 4 Ilya Shapovalov 75.96; 5 Yegor Nikolayev 72.86; 6 Aleksey Tovarnov 71.98; 7 Andrey Sadovnikov 70.60; 8 Boris Bezdolniy 69.95

Women

100m (28) (0.2) 1 Kristina Sivkova 11.43 (11.35 (2.4) 1s1); 2 Yelena Chernyayeva 11.50; 3 Marina Panteleyeva 11.58 (11.52 (2.4) 2s1); 4 Krisztina Khorosheva 11.68 (11.65 (2.1) 1s3) and 11.63 (0.1) 1h4; 5 Tamara Slastnikova 11.73 (11.61 (1.5) 2h3); 6 Yevgeniya Polyakova 11.74 (11.55 (2.1) 2s3) and 11.64 (1.0) 1h5; 7 Svetlana Titova 11.80 (11.66 (2.4) 3h1) and 11.71 (0.8) 2h1

200m (29) (-0,5) 1 Anastasiya Polishchuk 23.36; 2 Yelena Chernyayeva 23.46; 3 Krisztina Khorosheva 23.61; 4 Marina Sizova 23.79; 5 Olga Belkina 23.94; 6 Iryna Belova 24.03; 7 Tamara Slastnikova 24.04 (23.79 (-0,4) 1h6); 8 Yelena Kudryavtseva 24.36 (24.12 (0.0) 2h2)

400m (29, heats 28) 1 Kseniya Aksyonova 51.62; 2 Yekaterina Renzhina 51.70; 3 Yana Glotova 52.60; 4 Yelizaveta Fedoseyeva 52.61; 5 Yuliya Kuznetsova 52.91; 6 Anastasiya Konkova 53.27; 7 Yelizaveta Anikiyenko 53.39; 8 Nadezhda Kotlyarova 53.85 (53.46 h); in heats: Anastasiya Bednova 53.69; Anastasiya Bulakhova 54.07; Anastasiya Zhdanova 54.26; Karina Dubynina 54.33

800m (29, heats 28) 1 Aleksandra Gulyayeva 1.58.34; 2 Svetlana Uloga 1.59.20; 3 Kseniya Savina 1.59.97; 4 Tatyana Markelova 2.01.33 (2.00.77h); 5 Yelena Murashova 2.01.45; 6 Yekaterina Kupina 2.01.56; 7 Dina Aleksandrova 2.03.06 (2.01.96h); 8 Santa Tkahur 2.04.26 (2.02.07h); in heats: Marina Pospelova 2.02.59; Anastasiya Nemykina 2.02.77; Olesya Muratova 2.02.92; Tatyana Gudkova 2.03.09; Mariya Zhuravleva 2.03.40; Alena Shukhtuyeva 2.03.50; Yelena Kotulskaya 2.04.03; Anastasiya Kalina 2.04.21; Yekaterina Shmygareva 2.04.59; Vera Vasilyeva 2.04.67; Irina Maracheva 2.04.70; Tatyana Peredunova 2.04.73; Anna Boynova 2.05.19; Yekaterina Shapovalova 2.05.44

1.500m (30) 1 Yelena Korobkina 4.04.90; 2 Anastasiya Kalina 4.05.71; 3 Yelena Murashova 4.07.23; 4 Olga Nitsina 4.09.27; 5 Alena Shukhtuyeva 4.12.35, 6 Anna Shchagina 4.12.47; 7 Yekaterina Sokolova 4.13.17; 8 Dina Aleksandrova 4.14.06; 9 Anna Kupayeva 4.14.50; 10 Inessa Gusarova 4.16.81; 11 Olesya Muratova 4.17.83; 12 Galina Bubnova 4.26.04; 1.500m heats (29) h1 1 Anna Shchagina 4.16.65; 2 Alena Shukhtuyeva 4.17.07; 3 Marina Pospelova 4.17.40; 4 Ulyana Avvakumenkova 4.18.46; 5 Anna Knyazeva 4.18.84; 6 Anastasiya Yermolayeva 4.22.41; 7 Albina Chinchikeyeva 4.23.44; 8 Irina Maracheva 4.24.63; 9 Yekaterina Shapovalova 4.25.01; h2 1 Anastasiya Kalina 4.13.52; 2 Anna Kupayeva 4.15.26; 3 Galina Bubnova 4.15.58; 4 Yekaterina Sokolova 4.16.07; 5 Alfiya Muryasova 4.17.64; 6 Anastasiya Sycheva 4.20.40; 7 Darya Bolshakova 4.22.74; 8 Olesya Moshiashvili 4.22.76; 9 Alla Sidorova 4.26.29; h3 1 Olga Nitsina 4.13.02; 2 Yelena Korobkina 4.13.45; 3 Inessa Gusarova 4.14.75; 4 Yelena Murashova 4.15.12; 5 Dina Aleksandrova 4.15.57; 6 Olesya Muratova 4.15.66; 7 Yevgeniya Shlyapnikova 4.23.40; 8 Gulshat Fazlitdinova 4.24.04; 9 Anna Boynova 4.28.23

5.000m (28) 1 Yekaterina Ishova 15.41.59; 2 Anna Ilyina 15.43.04; 3 Olga Kungina 15.43.97; 4 Gulshat Fazlitdinova 15.44.75; 5 Natalya Leontyeva 15.48.39; 7 Lyudmila Lebedeva 15.50.63; 7 Yelena Sadova 15.58.57; 8 Anastasiya Yakobi 16.17.11; 9 Valeriya Zhandarova 16.18.43; 10 Mariya Bykova 16.23.04; 11 Alfiya Muryasova 16.23.90; 12 Nadezhda Fyodorova 16.35.39

100mh (28) (1.4) 1 Anastasiya Nikolayeva 13.05; 2 Irina Reshetkina 13.17; 3 Veronika Chervinskaya 13.18; 4 Anna Vatropina 13.27; 5 Yekaterina Bleskina 13.32; 6 Mariya Aglitskaya 13.41; 7 Yuliya Kondakova 13.45; 8 Viktoriya Pogrebnyak 13.68

400mh (29, heats 28) 1 Valeriya Khramova 55.75; 2 Vera Rudakova 56.07; 3 Irina Takuntseva 57.83 (57.76h); 4 Alena Musaleva 57.84; 5 Marina Reznikova 58.37; 6 Aleksandra Luzina 58.95 (58.81h); in heats: Yelena Zuykevich 58.31; Yelizaveta Anikiyenko 58.77

3.000m St (29) 1 Yekaterina Sokolenko 9.37.53; 2 Natalya Vlasova 9.41.06; 3 Natalya Aristarkhova 9.46.79; 4 Natalya Leontyeva 9.52.46; 5 Lyudmila Lebedeva 9.52.51; 6 Alsu Bogdanova 9.57.89; 7 Anna Petrova 10.01.72; 8 Anastasiya Salova 10.03.54; 9 Mariya Bykova 10.14.85; 10 Anna Tropina 10.15.40 

HJ (28) 1 Mariya Lasitskine 1.96; 2 Svetlana Shkolina 1.94; 3 Irina Gordeyeva 1.92; 4 Kristina Korolyova 1.90; 5 Svetlana Nikolenko 1.87; 6 Natalya Aksenova 1.87; 7 Tatyana Odineva 1.84; 8 Marina Smolyakova 1.84; 9 Irina Iliyeva 1.84; 10 Yevgeniya Kononova 1.80; Yekaterina Stepanova 1.80; 12 Kristina Gavrilyuk 1.80; 13 Margarita Korneychuk 1.80

PV (28) 1 Angelina Krasnova 4.60; 2 Olga Mullina 4.55; 3 Polina Knoroz 4.45; 4 Yelizaveta Bondarenko 4.30; 5 Tatyana Shvydkina 4.30; 6 Alyona Lutkovskaya 4.30; 7 Tatyana Stetsyuk 4.15; 8 Svetlana Demidenko 4.15; 9 Iryna Ivanova 4.00; 10 Anastasiya Sadovnikova 4.00; 11 Darya Ignatova 4.00

LJ (29, qualy 28) 1 Yelena Sokolova 6.85 (0.9); 2 Svetlana Biryukova 6.68 (1.8); 3 Anna Misochenko 6.65 (0.1); 4 Yelena Mashinistova 6.48 (1.8); 5 Marina Buchelnikova 6.41 (0.5); 6 Gulnara Samitova 6.40 (1.2); 7 Yana Nikulina 6.27 (0.5); 8 Aleksandra Fedoriva-Shpayer 6.09 (0.6) and 6.23 (-0,4) q; 9 Yelena Kaveshnikova 6.09 (1.4); 10 Yekaterina Khalyutina 6.07 (0.0) anad 6.29 (0.5)q; 11 Yuliya Ivanova 6.07 (0.0)

TJ (30) 1 Darya Nidbaykina 14.21 (1.1); 2 Viktoriya Prokopenko 14.00 (0.8); 3 Anna Krylova 13.97 (-1,0); 4 Irina Gumenyuk 13.92 (-0,3); 5 Olesya Ivanenko 13.79 (-0,9); 6 Natalya Yevdokimova 13.49 (0.3); 7 Svetlana Biryukova 13.45 (0.0); 8 Diana Adasko (99) 13.42 (-0,4); 9 Mariya Suntsova 13.26 (0.7); 10 Anastasiya Kolbasova 13.19 (1.9); 11 Iryna Konstants 13.18 (0.7); 12 Olga Velmyaykina 13.09 (-0,2)

SP (28) 1 Anna Avdeyeva 18.05; 2 Alyona Bugakova 17.79; 3 Yevgeniya Solovyova 17.62; 4 Irina Tarasova 17.54; 5 Vera Kunova 16.93; 6 Natalya Troneva 16.52; 7 Valeriya Zyryanova 16.47; 8 Yekaterina Burmistrova 16.46; 9 Snezhana Trofimets (99) 15.23

DT (28) 1 Yelena Panova 60.59; 2 Natalya Shirobokova 58.07; 3 Yuliya Maltseva 56.54; 4 Alyona Belyakova 54.76; 5 Yuliya Savinova 53.17; 6 Mariya Ogritsko 52.75, 7 Anastasiya Vityugova 52.15

HT (28) 1 Yelizaveta Tsareva 70.30; 2 Sofiya Palkina 68.42; 3 Natalya Pospelova 65.81; 4 Tatyana Kaghegina 63.50; 5 Alena Lysenko 63.34; 6 Viktoriya Sadova 58.15

JT (29) 1 Vera Rebrik 61.40; 2 Kseniya Zybina 55.24; 3 Mariya Safonova 55.04; 4 Yekaterina Starygina 53.55; 5 Valeriya Kuchina (98) 52.69; 6 Svetlana Pechnikova 52.39; 7 Olga Shestakova 52.21; 8 Lyubov Zhatkina 49.85

Ingolstadt (Germany), 29-30.7.2017 -Süddeutsche Meisterschaften u23-


Ingolstadt (Germany), 29-30.7.2017 -Süddeutsche Meisterschaften u23-
Men
100m (29) (0.0) Thanusanth Balasubramaniam 10.51; 200m (30) (-0,3) Lars Hieronymi 21.28; 800m (29) Lukas Abele 1.50.35; 400mh (29) Michael Adolf 51.40; SP (30) Silas Ristl 17.91
Women
200m (30) (1.2) 1 Marie Harzer 23.99; 2 Lisa Sophie Hartmann 24.35; 400m (29) Sophia Sommer 54.70; 100mh (29) (0.2) Marie Harzer 13.76; PV (29) Jacqueline Otchere 4.20; LJ (29) 1 Tina Pröger 6.13 (0.9); 2 Abigail Adjei 6.12 (0.0); 3 Mari Harzer 6.01 (-0,3); SP (30) 1 Katharina Maisch 16.39; 2 Amelie Döbler 15.31

Ogre (Latvia), 29-30.7.2017 -National Championships-


Ogre (Latvia), 29-30.7.2017 -National Championships-
Men
200m (30) (0.3) Janis Leitis 21.43; 400m (29) 1 Valerijs Valinscikovs 48.41; 2 Aleksandrs Kucs (2000) 48.96; 800m (30) 1 Dmitrijs Jurkevics 1.50.89; 2 Pauls Arents 1.51.06; 400mh (30) Maksims Sincukovs 51.46; PV (29) Mareks Arents 5.45; LJ (30) Dairis Rincs 7.48 (1.0); TJ (29) Elvijs Misans 16.55 (2.8) and 16.49 (1.6); SP (29) Maris Urtans 17.96; HT (30) 1 Igors Sokolovs 75.86; 2 Ainars Vaiculens 66.24; 3 Andrejs Pavlenkovs 62.48; JT (29) 1 Rolands Strobinders 82.20; 2 Gatis Cakss 75.84; 3 Janis Sven Griva 73.36; 4 Alans Ferbers (isr) 68.76
Women
100m (29) (0.1) 1 Gunta Latiseva-Cudare 11.53; 2 Sindija Buksa 11.58; 200m (30) (0.2) Sindija Buksa 23.89 (23.70 (0.5) 1h); 100mh (29) (1.7) Paula Sprudzane (99) 13.95; LJ (30) Mara Griva 6.11 (1.4); TJ (29) Mara Griva 13.61 (0.4); JT (29) 1 Madara Palameika 61.11; 2 Anete Kocina 60.84; 3 Lina Muze 60.55; 4 Gundega Griva 53.94; 5 Indre Jakubaityté (ltu) 52.65

Gold Coast (Australia), 29.7.2017


Gold Coast (Australia), 29.7.2017

Women

HJ 1 Hannah Joye 1.85; Nicola McDermott 1.85

Warszawa (Poland), 29.7.2017


Warszawa (Poland), 29.7.2017

Men

110mh u18 (0,91m) (-0,8) Jakub Czak 14.16; 400mh 1 Robert Brylinski 51.28; 2 Bartosz Dudek 52.09; SP u18 (5 kg) Kornel Warszawski 18.55; DT u18 81,5 kg) 1 Kornel Warszawski 57.38; 2 Sebastian Lewoszewski 56.98; 3 Jakub Lewoszewski 56.04

Women

200m (-0,1) Alicja Potasznik (2000) 24.79; 400m 1 Monika Szczesna 54.73; 2 Weronika Wyka 55.40

Sokolac (Bosnia and Hercegovina), 29.7.2017


Sokolac (Bosnia and Hercegovina), 29.7.2017

Men

SP 1 Mesud Pezer 21.40; 2 Hamza Alic 19.50

Samsun (Turkey), 23-29-7.2017 -Deaflympics-


Samsun (Turkey), 23-29-7.2017 -Deaflympics-

Men

400m (27) 1 Yasin Suzen (tur) 47.03; 2 Maki Yamada (jpn) 48.10; 5.000m (29) Simon Cherono (ken) 14.06.01; 10.000m (23) Simon Cherono (ken) 29.11.73; DT (27) 1 Sajjad Piraygharchaman 57.04; 2 Masateru Yugami (jpn) 55.58

Women

TJ (28) Suslaidy Girat (cub) 13.23 (4.6); SP (26) Ivana Kristoficová (svk) 15.30; HT (23) 1 Trude Raad (nor) 66.35; 2 Rymma Filimoshkina 61.74; 3 Yuliya Kysylova (ukr) 61.54; 61.54; JT (27) Laura Stefanac (cro) (98) 49.20

Provo -UT- (United States), 29.7.2017


Provo -UT- (United States), 29.7.2017

Men

SP Leif Arrhenius 19.35

Mössingen (Germany), 29.7.2017


Mössingen (Germany), 29.7.2017

Men

PV 1 Ernest John Obiena (phi) 5.51; 2 Gordon Porsch 5.16; 2 Oleg Zernikel 5.16; DT 1 David Wrobel 63.37; 2 Maximilian Klaus 56.92; 3 Rafael Vallery 53.10; 4 Torben Brandt 52.87

Women

PV 1 Martina Schultze 4.42; 2 Femke Pluim (ned) 4.42; 3 Regine Kramer 4.22; 4 Aurèlie De Ryck (bel) 4.07; 5 Alisandra Negrete (mex) 4.07; LJ Michelle Weitzel 6.03 (0.0); DT 1 Kristin Pudenz 57.03; 2 Marike Steinacker 56.05

Orimattila (Finland) 29.7.2017


Orimattila (Finland) 29.7.2017

Men

PV Robin Nool (est) (98) 5.20; LJ Roni Ollikainen 7.53 (1.0); SP 1 Arttu Kangas 19.26; 2 Kristo Galeta (est) 19.14; DT Gerd Kanter (est) 61.40; HT 1 Joachim Koivu 65.91; 2 Joni Syrjälä 63.36; JT 1 magnus Kirt (est) 86.06; 2 Keshorn Walcott (tto) 85.22; 3 Tero Pitkämäki 81.96; 4 Sami Peltomäki 74.19; 5 Braian Toledo (arg) 73.69; 6 Toni Lifländer 71.44

Women

800m h3 1 Reeta Joronen (2000) 2.09.97; 2 Moona Korkealaakso (2002) 2.11.81; 100mh (1.6) Viivi Avikainen 13.38; DT Kätlin Töllasson (est) 53.87; HT 1 Anna Maria Orel (est) 66.86; 2 Krista Tervo 65.88; 3 Inga Linna 62.33; 4 Tiina Rinnekari 61.30; 5 Johanna Witka 60.39; JT 1 Jenni Kangas 59.86; 2 Elisabeth Lithell (swe) 52.52; 3 Jelena Jaakkola 51.58; 4 Sanni Utriainen 51.32; 5 sanne Erkkola 50.28

Poznan (Poland), 29.7.2017


Poznan (Poland), 29.7.2017

Men

SP u18 (5 kg) Michal Skopinski 19.20; HT u18 (5 kg) Artur Lapo 63.40

Women

HT Marika Kaczmarek 60.75

Saturday, July 29, 2017

Böhmenkirch (Germany), 29.7.2017


Böhmenkirch (Germany), 29.7.2017
Men
SP 1 Jan Jeuschede 19.49; 2 Simon Bayer 19.15; 3 Dennis Lewke 18.77; 4 Christian Jagusch 18.65; 5 Bodo Göder 18.54; 6 Leonid Ekimov 18.10; 7 Silas Ristl 18.10; 8 Patrick Müller 17.88; 9 Gregori Ott (sui) 17.13; PS u20 (6 kg) 1 Stefan Wieland 18.10; 2 Martin Knauer 17.78
Women
SP 1 Lijiao Gong (chn) 20.11; 2 Sara Gambetta 18.42; 3 Brittany Crew (can) 17.44; 4 Lena Urbaniak 17.24; 5 Katharina Maisch 16.24; 6 Josephine Terlecki 16.20; 7 Sarah Schmidt 15.33; SP u20 Julia Ritter 16.07; SP u18 (3 kg) Selina Dantzler 16.87

Rhede (Germany), 29.7.2017 -Internationales Meeting-


Rhede (Germany), 29.7.2017 -Internationales Meeting-

Men

100m A (0.8) 1 Ryan Shields (jam) 10.21; 2 Lebokeng Sesele (rsa) 10.29; 3 Hensley Paulina (ned) 10.33; 4 Simon Magakwe (rsa) 10.38; 5 Liemarvin Bonevacia (ned) 10.40; 6 Giovanni Codrington (ned) 10.41; 7 Joren Tromp (ned) 10.43; 8 Taymir Brunet (ned) 10.58 (10.49 (0.3) 1h3); 100m B (0.2) 1 Karol Zalewski (pol) 10.57; 2 Johannes Breitenstein 10.61; 3 Wouter Brus (ned) 10.62 (10.57 (1.3) 5h1)

200m A (0.3) 1 Lebokeng Sesele (rsa) 20.64; 2 Liemarvin Bonevacia (ned) 20.66; 3 Ryan Shields (jam) 20.83; 4 Johannes Breitenstein 21.21; 5 Simon Magakwe (rsa) 21.43; 200m B (0.7) 1 Steven Müller 21.17; 2 Jonas Breitkopf 21.22; 200m C (0.8) 1 Hensley Paulina (ned) 20.85; 2 Taymir Brunet (ned) 21.10; 3 Terrence Agard (ned) 21.22; 4 Torben Junker 21.27; 5 Alexander Kosenkow 21.31

400m 1 Terrence Agard (ned) 46.59; 2 Anderson Henriques (bra) 46.59; 3 Björn Blauwhhof (ned) 46.95; 4 Alexander Gladitz 47.26; 5 Guillermo Rojo (esp) 47.96

400mh 1 Georg Fleischhauer 50.57; 2 Dominik Hufnagl (aut) 51.48; 3 Kurt Couto (moz) 52.49

LJ 1 Steven Nuytinck (ned) 7.73 (1.1); 2 Stephan Hartmann 7.58 (1.3); 3 Ignisious Gaisah (ned) 7.49 (0.0)

Women

100m (1.6) 1 Amy Foster (irl) 11.47; 2 Anna-Lena Freese 11.60; 3 Josefina Elsler 11.64; 4 Niamh Whelan (irl) 11.66; 5 Janina Kölsch 11.71; in heats: Phil Healy (irl) 11.70 (1.6) 1h1

200m (0.1) 1 Phil Healy (irl) 23.62; 2 Laura De Witte (ned) 23.62; 3 Amy Foster (irl) 23.63; 4 Niamh Whelan (irl) 23.98

400m h1 1 Eva Hovenkamp (ned) 53.03; 2 Lena Naumann 53.83; 3 Djamila Böhm 54.03; h2 Maureen Ellsworth (ned) 54.95

400mh 1 Christine Salterberg 56.97; 2 Djamila Böhm 57.06

LJ Luisa Bodem 6.13 (0.6)

TJ 1 Liuba Zaldívar (cub) 13.92 (0.6); 2 Birte Damerius 13.23 (0.3); 3 Klaudia Kaczmarek 13.12 (0.2); 4 Sanna Nygard (fin) 13.10 (0.6)

HT Carolin Paesler 66.30

Hendon (Great Britain), 29.7.2017


Hendon (Great Britain), 29.7.2017

Men

DT Greg Thompson 57.37

Merksem (Belgium), 29.7.2017 -Flanders Cup-


Merksem (Belgium), 29.7.2017 -Flanders Cup-

Men

100m (-0,3) 1 Victor Hofmans 10.68; 2 Joshua Hawkins (nzl) 10.69; 200m (-0,6) 1 Victor Hofmans 21.44; 2 Luguelín Santos (dom) 21.46; 400m h1 1 Luguelín Santos (dom) 46.54; 2 Kavon Nelson (jam) 47.11; 3 Jermaine Gayle (jam) 47.15; 4 Vincent Vrijsen 48.52; 5 Yuri Shapsay (isr) 48.89; h2 1 Tarik Chaatouf (mar) 48.66; 2 Kevin Hodgson (gbr) 48.97; 800m h1 1 Charles Simotwo (ken) 1.46.20; 2 Craig Engels (usa) 1.46.82; 3 Johny Gregorek (usa) 1.47.12; 4 Saúl Martínez (esp) 1.47.54; 5 Willy Tarbei (ken) 1.47.77; 6 Tyler Smith (can) 1.48.54; 7 Charlie Grice (gbr) 1.48.85; h2 1 Peter Callahan 1.49.95; 2 Stijn Baeten 1.50.51; 3 Alejandro Estávez (esp) 1.50.66; 4 Hassan Mayouf (uae) 1.51.05; 5 Jurgen Wielart (ned) 1.51.18; 6 Cameron Proceviat (can) 1.51.58; 7 Juma Ahmed Saud (uae) 1.52.23; 1.500m h1 1 Jerry Motsau (rsa) 3.39.28; 2 Hamish Carson (nzl) 3.39.52; 3 Cole Peterson (can) 3.41.27; 4 Jake Heyward (gbr) 3.42.12; 5 Luc Bruchet (can) 3.43.07; 6 Thomas Riva (can) 3.43.67; 7 Garrett O'Toole (usa) 3.44.15; 8 Andi Noot (est) 3.47.16; h2 1 Ferdinand Edman (nor) 3.45.12; 2 Guy Smith (gbr) 3.46.40; 3 Jonathan Tobin (gbr) 3.46.99; 4 Mikael Johnsen (den) 3.47.29; 5 Ricardo Rosado (esp) 3.48.31; 6 Jonathan Cook (gbr) 3.48.74; 7 Jack Gooch (gbr) 3.49.03; 8 Pietro Riva (ita) 3.49.77; 9 Youssef Taoussi (esp) 3.49.88; 5.000m 1 Nicholas Kipkorir (ken) 13.23.55; 2 Wesley Ledama (ken) 13.24.23; 3 Alfred Barkach (ken) 13.38.35; 4 Nixon Chepseba (ken) 13.54.45; 110mh h2 (1.0) 1 Deuce Carter (jam) 13.55; 2 Joshua Hawkins (nzl) 13.81; 3 Dario De Borger 13.98; 400mh h1 1 Curtis Beach (usa) 50.79; 2 Jesper Arts (ned) 51.72; 3 Takahiro Matsumoto (jpn) 51.94; h2 Ndenga Luvumbu (fra) 52.79; 3.000m St 1 Aaron Nelson (usa) 8.40.56; 2 Jordan Mann (usa) 8.44.56; 3 Siboniso Soldaka (rsa) 8.45.70; 4 Daniel Lundgren (swe) 8.46.88; 5 Kaur Kivistik (est) 8.57.69; HJ Jamal Wilson (bah) 2.16; PV 1 Theodoros Chrysantopoulos (gre) 5.42; 2 Rutger Koppelaar (ned) 5.42; LJ Ifeanyi Otuenye (tks) 7.43 (0.4); SP 1 Patrick Cronie (ned) 18.82; 2 Chad Wright (jam) 17.63; DT 1 Philip Milanov 64.96; 2 Chad Wright (jam) 61.04; 3 Stephan Dekker (ned) 54.67; JT Lars Timmerman (ned) 73.64

Women

100m (0.1) Sacha Van Agt (ned) 11.76; 200m (0.0) 1 Sacha Van Agt (ned) 24.21; 2 Kelsey Balkwill (can) 24.55; 400m h1 1 Alicia Brown (can) 54.56; 2 Lisa Duffi (swe) 54.92; h2 1 Emma Van Laer (98) 55.13; 2 Yasmin Liverpool (ned) (99) 55.50; ... 4 Sandra Knezevic (swe) 56.98; 800m h1 1 Sara Kuivisto (fin) 2.03.87; 2 Danaid Prinsen (ned) 2.03.96; 3 Raquel Lambdin (usa) 2.04.60; 4 Mariah Kelly (can) 2.04.65; 5 Aino Paunonen (fin) 2.05.18; 6 Adrea Propp (can) 2.05.63; 7 Charlotte Mouchet (fra) 2.06.40; 8 Casey Atkin (can) 2.06.66; 9 Joceline Monteiro (gbr) 2.09.68; h2 1 Catherine Gagne (can) 2.08.53; 2 Laura Hansen (ger) 2.08.87; 3 Patricia De Graat (ger) 2.10.11; 4 Mathilde Deswaef 2.10.62; 5 Devan Wiebe (can) 2.11.69; 1.500m h1 1 Liina Tsernov (est) 4.14.05; 2 Lauren Paquette (can) 4.14.36; 3 Lennie Waite (gbr) 4.16.17; 4 Kinsey Gomez (can) 4.17.90; 5 Camilla Ziesler (nor) 4.18.08; 6 Maeva Danois 4.20.47; 7 Lisa Rooms 4.21.55; 8 Svenja Pingpank (ger) 4.27.31; 9 Elina Johansson (swe) 4.31.01; h2 1 Zenobie Vangansbeke 4.26.70; 2 Elisa De Jong (ned) 4.27.49; 3 Tirza van der Wolf (ned) 4.27.52; 4 Sara Segers 4.28.21; 5 Emmanuelle Gerbeaux (ger) 4.28.28; 6 Caroline Baudinet 4.28.53; 7 Mandie Brandt 4.28.97; 8 Kaat Vermuelen 4.29.21; 9 Marie-Eliane Saholinirina (fra) 4.29.82; 10 Marta Alexandra Chylinski 4.30.31; 11 Naoile Khattou (fra) 4.30.41; 12 Stecy Dolay (fra) 4.33.75; 100mh (-1,5) 1 Nickiesha Wilson (jam) 13.26; 2 Joy Spear Chief-Morris (can) 13.93; 400mh 1 Kelsey Balkwill (can) 57.92; 2 Justien Grillet 58.39; 3 Sofia Johnsson (swe) 60.84; 3.000m St 1 Laura Dalla Monta (ita) 10.11.49; 2 Linda Wrede (ger) 10.28.68; HJ Serena Capponcelli (ita) 1.83; SP Melissa Bokelman (ned) 18.66?

Cetniewo (Poland), 29.7.2017 -Festival Kamil Skolimowski-


Cetniewo (Poland), 29.7.2017 -Festival Kamil Skolimowski-

Men

SP 1 Michal Haratyk 21.88 (21.25 21.56 21.45 21.72 21.88 21.88); 2 Konrad Bukowiecki 21.40 (20.85 21.40 20.75 21.16 x 20.87); 3 Jakub Szyszkowski 20.25; 4 Rafal Kownatke 19.06; 5 Mateusz Mikos 18.84; 6 Szymon Mazur 18.39; DT 1 Piotr Malachowski 67.68; 2 Robert Urbanek 65.01; 3 Bartlomiej Stoj 61.52; 4 Pawel Pasinski 58.16; 5 Damian Kaminski 57.95; 6 Oskar Stachnik 56.52; 7 Krystian Pawelczyk 55.03; HT 1 Pawel Fajdek 81.85 (x 81.68 x 81.73 81.85 81.31); 2 Wojciech Nowicki 79.38; 3 Marcel Lomnicky (svk) 74.48; 4 Ahmed Al-Saifi (qat) 69.28; JT 1 Marcin Krukowski 80.60; 2 Hubert Chmielak 80.20; 3 Cyprian Mrzyglod 77.19; 4 Krystian Bondarenko 76.83; 5 Lukasz Grzeszczuk 76.63; 6 Bartosz Osewski 74.62 

Women

SP 1 Paulina Guba 17.67; 2 Anna Niedbala 16.49; 3 Aldona Zebrowska 16.04; DT 1 Lidia Augustyniak 57.85; 2 Joanna Wisniewska 54.00; 3 Karolina Urban 52.85; HT 1 Anita Wlodarczyk 82.87 (80.42 82.87 80.69 80.73 81.63 x); 2 Joanna Fiodorow 75.09; 3 Katarzyna Furmanek 68.41

Scotstoun (Great Britain), 28.7.2017 -BMC Races-


Scotstoun (Great Britain), 28.7.2017 -BMC Races-

Men

1.500m A James Bowness 3.48.13; 5.000m Luke Traynor 14.00.63

Women

1.500m (mixed race) Mhairi Hendry 4.16.37; Philippa Millage 4.20.22; Megan Davies 4.24.50; Rebecca Burns 4.26.18; Kerry MacAngus 4.29.66; 5.000m (mixed race) Jennifer Nesbitt 16.31.01

Närpiö (Finland), 29.7.2017


Närpiö (Finland), 29.7.2017

Men

HT u20 (6 kg) Victor Hongell 65.37

Györ (Hungary), 24-29.7.2017 -European Youth Athletics Festival-


Györ (Hungary), 24-29.7.2017 -European Youth Athletics Festival-

Men

100m (25) (4.5) 1 Aurelien Larue (fra) 10.61; 2 Stephan Skogheim Kyeremeh (nor) 10.65; 3 Enrico Sancin (ita) 10.69

200m (27) (2.5) 1 Aurelien Larue (fra) 21.64; 2 Stephan Skogheim Kyeremeh (nor) 21.66; 3 Mitja Kordez (slo) 21.76; 4 Jakub Pajak (pol) 21.83

400m (26) 1 Ludovic Ouceni (fra) 48.84; 2 Denys Baranov (ukr) 49.33

800m (29) 1 Djoao Lobles (ned) 1.50.72; 2 Cristian Voicu (rou) 1.51.43; 3 Jakub Davidik (cze) 1.51.53

3.000m (27) 1 Omer Amactan (tur) 8.35.32; 2 Lars Agnar Hjelmeset (nor) 8.37.59; 3 Robert Gorzynski (pol) 8.38.09; 4 Adisu Guadie (isr) 8.39.08; 5 Francesco Guerra (ita) 8.39.68

110mh (0,91m) (26) (-0,8) 1 Sven Jansons (ned) 13.87; 2 Giuseppe Filpi (ita) 14.21; 110mh (0,91m) semis (25) Kenny Christopher Fletcher (fra) 13.74 (4.2) 1s1; Sven Jansons (ned) 13.81 (3.4) 1s3; Nick Rüegg (sui) 14.01 (5.2) 1s2

400mh (27) Sven Roosen (ned) 53.71

2.000m St (29) Etson Mendes Barros (por) 5.58.24; 2 Axel Fournival (fra) 6.02.05; 3 Emil Helander (fin) 6.03.63

HJ (27) 1 Arttu Mattila (fin) 2.08; 2 Mohammed-Ali Benlahbib (fra) 2.08

PV (26) 1 Pa Haugen Lillefosse (nor) 5.00; 2 Marcus Kytola (fin) 4.95; 3 Ivan De Angelis (ita) 4.90; 4 Baptiste Thiery (fra) 4.90

LJ (26) Daniel Segers (bel) 7.41 (nwi); LJ qualy (25) Daniel Segers (bel) 7.44 (5.0) 1qA

SP (5 kg) (27) 1 Piotr Gozdziewicz (pol) 19.41; 2 Carmelo Musci (ita) 19.35; 3 Miguel Gómez (esp) 17.52; 4 Istvan Fekete (hun) 16.57; 5 Aliaksei Aleksandrovich (blr) 16.51

DT (1,5 kg) (28) 1 Oleksyy Kyrylin (ukr) 60.74; 2 Fabian Weinberg (nor) 56.45; 3 Carmelo Musci (ita) 55.77; 4 Wojciech Marok (pol) 52.18

HT (5 kg) (27) 1 Mykhailo Kokhan (ukr) 78.28; 2 Artur Maskalenka (blr) 71.36; 3 Valentin Andreev (bul) (2002) 69.60; 4 Tomasz Ratajczyk (pol) (2002) 69.22; 5 Oskari Lahtinen (fin) 65.36; 6 Georgi Kekishvili (geo) 65.27

JT (700g) (26) 1 Topias Laine (fin) 74.74; 2 Metehan Acar (tur) 69.88

Women

100m (25, semis) (6.6) 1 Minke Bisschops (ned) 11.52 (11.71 (-0,1) 1s2); 2 Boglarka Emese Takacs (hun) 11.58 (11.81 (0.4) 2s1); 3 Patience Jumbo-Gula (irl) 11.59 (11.74 (0.4) 1s1); 4 Kajsa Kjellergren (swe) 11.70 (12.01 (-0,1) 3s2); 5 Gudbjorg Jona Bjarnadottir (isl) 11.78 (11.99 (-0,1) 2s2)

200m (27) (2.5) 1 Zoë Sedney (ned) 23.74; 2 Rhasidat Adeleke (irl) (2002) 23.81; 3 Gémima Joseph (fra) 23.89; 4 Kajsa Kjellergren (swe) 24.03; 5 Gudbjorg Jona Bjarnadottir (isl) 24.06; 6 Noemi Cavalleri (ita) 24.16

400m (27) 1 Andrea Jiménez (esp) 53.55; 2 Barbora Maliková (cze) 54.07; 3 Janka Molnar (hun) 55.00; 4 Zala Istenic (slo) (2002) 55.84; 5 Veronika Drljacic (cro) 56.04; 400m semis (26) s1 1 Alina Luchshava (blr) 56.03; 2 Zala Istenic (cro) 56.09; 3 Azhelika Parenchuk (rus) 56.18; s2 1 Janka Molnar (hun) 55.52; 2 Andrea Jiménez (esp) 55.63; 3 Giulia Senn (sui) 55.99; s3 Barbora Maliková (cze) 55.57

800m (26) 1 Zuzanna Bronowska (pol) 2.08.07; 2 Gaël De Coninck (swe) 2.09.14; 3 Andreea Hojda (rou) 2.10.54; 4 Patricija Cirule (lat) 2.10.83

1.500m (29) 1 Sarah Healy (irl) 4.19.85; 2 Klaudia Kazimierska (pol) 4.23.17; 3 Anna Baumgartner (aut) 4.23.28; 4 Nathalie Blomqvist (fin) 4.26.98; 5 Lena Kieffer (lux) 4.27.70; 6 Klara Andrijasevic (cro) 4.31.30; 7 Sophia Favalli (ita) 4.31.42; 8 Lovisa Bivstedt (swe) 4.33.75; 9 Ugne Zvinklyté (ltu) 4.35.65; 10 Ingrid Eckardt (den) 4.35.87

3.000m (26) 1 Alessia Zarbo (ita) 9.33.12; 2 Inci Kalkan (tur) 9.37.91; 3 Anna Hightower (ned) (2002) 9.45.37; 4 Marta Afonso Barros (por) 9.53.17

100mh (29) (1.5) Zoë Sedney (ned) 13.37; 2 Martine Kolbeinshavn Hjornevik (nor) 13.57; 3 Amelie Braun (ger) 13.65; 100mh (0,76m) semis (28) s1 (2.3) 1 Zoë Sedney (ned) 6.13.39; 2 Amelie Braun (ger) 13.69; 3 Tara Keber (slo) 13.80; s2 (3.9) 1 Martine Kolbeinshavn Hjornevik (nor) 13.45; 2 Kristine Blazevica (lat) 13.55; 3 Sara Zamenicková (cze) 13.68; 4 Bianca Toader (rou) 13.75; s3 (3.8) 1 Fanni Bacsa (hun) 13.44; 2 Chiara-Belinda Schuler (aut) 13.77

400mh (28) 1 Carla García (esp) 60.06; 2 Maren Smoljuk (ger) 60.59

2.000m St (28) 1 Karolina Horváth (hun) 6.51.04; 2 Claire Palou (fra) 6.55.77; 3 Assia El Maazi (ta) 7.00.22

HJ (29) 1 Yaroslava Mahuchikh (ukr) 1.89; 2 Elena Kulichenko (rus) 1.87; 3 Jessica Kahara (fin) 1.80; 4 Panagiota Dosi (gre) 1.77; 5 Rebecca Pavan (ita) 1.77

PV (28) 1 Victoria Kalitta (pol) 3.80; 2 Floriane Ponza (fra) 3.80; 3 Alva Sundin (swe) 3.80

LJ (25, qualy 24) 1 Ingeborg Gruenwald (aut) 6.23 (4.8); 2 Olaia Alvarez (esp) 6.15 (4.2); 3 Tilde Johansson (swe) 6.10 (3.4); 4 Kitija Paula Melnbarde (lat) 6.05 (4.8); 5 Manca Starasinic (slo) 5.92 (1.0); in qualy: Veronica Crida (ita) 5.98 (1.3); Klaudia Endresz (hun) 5.90 (-0,1)

TJ (28) Maria Vicente (esp) 13.72 (4.4)

SP (26) 1 Alida Van Daalen (ned) (2002) 16.23; 2 Josefine Klisch (ger) 15.85; 3 Karyna Yenihian (blr) 15.77; 4 Natalia Klocek 15.72; 5 Violetta Ignateva (rus) 15.11; 6 Myrthe Van der Borght (bel) 15.11

DT (27) 1 Diletta Fortuna (ita) 50.23; 2 Alida Van Daalen (ned) 48.82; 3 Violetta Ignateva (rus) 48.34

HT (3 kg) (25, qualy 24) 1 Julia Kivinen (fin) 64.22; 2 Valeriia Ivanenko (ukr) 61.64; 3 Jade Williams (irl) 58.62 (61.98 2qA); 4 Helle Henriksen Hvidsten (nor) 57.58 (59.45 4qA); 5 Sara Zuccaro (ita) 57.17 (57.35 6qA); 6 Eszter Giczi (hun) 56.35; in qualy: Anastasiya Grogoryeva (rus) 60.52 3qA; Elina Karvonen (fin) 57.39 5qA; Sofia Hatzisavva (cyp) 58.56 2qB; Maryola Bukel (blr) (2002) 57.81 4qB

JT (500g) (29) 1 Julia Valtanen (fin) 58.11; 2 Munevver Hanci (tur) 55.25; 3 Kaja Morch Pettersen (nor) 52.77; 4 Marija Svistuna (lat) 52.42; 5 Karyna Butkevich (blr) 51.19; 6 Malgorzata Czarnata (pol) 49.81; JT (500g) qualy (27) Kaja Morch Pettersen (nor) 52.93 1qB; Julia Valtanen (fin) 51.56 1qA; Munevver Hanci (tur) 51.12 2qA; Karyna Butkevich (blr) 50.82 2qB; Meda Majauskaité (ltu) 49.80 3qB; Marija Svistuna (lat) (2002) 49.06 4qB; Gedly Tugi (tur) 49.24 3qA

Andorf (Austria), 29.7.2017


Andorf (Austria), 29.7.2017

Men

100m (-0,5) 1 Markus Fuchs 10.50; 2 Zvonimir Ivaskovic (cro) 10.61; 200m (0.8) 1 Markus Fuchs 20.94; 2 Patrick Schneider (ger) 21.21; 3 Zvonimir Ivaskovic (cro) 21.26; 400m 1 Mateo Ruzic (cro) 46.22; 2 Johannes Trefz (ger) 46.85; 3 David Salamon (cro) (98) 47.88; 4 Mateo Parlov (cro) 48.35; 1.000m 1 Gergo Kiss (hun) 2.23.30; 2 Andreas Vojta 2.24.53; 3 Ales Zver (slo) 2.25.84; 4 Matej Pavlicek (cze) 2.26.32; 3.000m 1 Ronald Ngigi Kariuki (ken) 8.02.32; 2 Benjamin Kovacs (hun) 8.06.62; 3 Peter Durec (svk) 8.21.30; JT 1 Antonio Fent (ita) 69.76; 2 Florian Prechtl (ger) 65.16; 3 Jiri Mulac (cze) 65.03

Women

100m (-0,3) 1 Helena Jiranová (cze) 11.67; 2 Eva Kaptur (hun) 11.74; 200m (-0,5) 1 Helena Jiranová (cze) 23.73; 2 Eva Kaptur (hun) 24.31; 3 Verena Preiner 24.41; 400m 1 Evelin Nadhazy (hun) 52.88; 2 Maja Ciric (srb) 53.18; 3 Tereza Petrzilková (cze) 54.17; 4 Susanne Walli 54.75; 1.000m 1 Diana Mezulianiková (cze) 2.47.06; 2 Carina Schrempf 2.48.03; 3 Renata Vokascová (cze) 2.51.80; 3.000m Caroline Makandi Gitonga (ken) 9.32.16; JT 1 Paola Padovan (ita) 55.47; 2 Katerina Klailová (cze) 47.82; 3 Verene Preiner 47.74

Ascoli (Italy), 29.7.2017


Ascoli (Italy), 29.7.2017

Men

DT Nazzareno Di Marco 62.38

Mölndal (Sweden), 29.7.2017


Mölndal (Sweden), 29.7.2017

Men

HJ Fabian Delryd 2.15; PV Sondre Guttormsen (nor) (99) 5.24

Women

HJ Maja Nilsson (99) 1.78

Novo Mesto nad Metuji (Czech Republic), 29.7.2017


Novo Mesto nad Metuji (Czech Republic), 29.7.2017

Men

200m h1 (0.1) 1 Ramil Guliyev (tur) 20.40; 2 Jan Volko (svk) 20.66; 3 Emil Ibrahimov (ukr) 21.30; 4 Eric Sigaki de Jesus Martins (bra) 21.75; h2 (0.4) Andre Ford-Azonwanna (can) 21.23; 400m h1 1 Vitaliy Butrym (ukr) 46.45; 2 Philip Osei (can) 46.51; 3 Patrik Sorm 46.58; 4 Daniel Nemecek 47.29; 5 Oleksiy Pozdnyakov (ukr) 47.66; h2 1 Jan Kubista 47.89; 2 Andre Ford-Azonwanna (can) 49.27; 1.500m 1 Jan Fris 3.52.92; 2 Karl Bebendorf (ger) 3.53.26; 110mh (-0,3) 1 Petr Svoboda 13.51; 2 Rasul Dabo (por) 13.94; 3 Artem Shamatrin (ukr) 14.05; 4 Joao Vitor de Oliveira (bra) 14.09; 5 David Sklenar 14.13; 6 Vlaclav Sedlak 14.22; HJ Dmytro Demyanyuk (ukr) 2.16; LJ 1 Radek Juska 8.02 (0.7); 2 Lukasz Wrobel (pol) 7.44 (0.9); 3 Serhiy Kruk (ukr) 7.42 (0.1); SP 1 Tomas Stanek 21.65 (21.41 21.65 21.31 21.65 X 21.12 21.65); 2 Ladislav Prasil 20.01; DT Ivan Panasyuk (ukr) 58.36; HT 1 Tomas Kruzliak (svk) 68.24; 2 Miroslav Pavlicek 67.85; 3 Petr Koucky 64.14; JT 1 Vladislav Polyunin (uzb) 73.69; 2 Dmytro Sheremet (ukr) 63.91

Women

100m (-1,4) 1 Klara Seidlová 11.66; 2 Tamiris de Liz (bra) 11.74; 400m h1 1 Iveta Putalová (svk) 54.08; 1.500m Alena Ulrichová 4.29.72; 100mh (0.5) 1 Lucie Koudelová 13.54; 2 Eliska Klucinová 13.88; 3 Lucia Slanicková (svk) 13.88; PV 1 Jirina Ptacniková 4.52; 2 Amalié Svabiková (99) 4.33; 3 Rebeka Silhanová 4.01; LJ 1 Jana Koresová 6.36 (-0,9); 2 Lucia Slanicková (svk) 6.24 (-1,1); 3 Izabela Wlodarska (pol) 6.16 (-0,6); 4 Eliska Klucinová 6.04 (-1,1); DT Eliska Stanková 54.95; HT 1 Katerina Safranková 70.40; 2 Tereza Kralová 65.72; 3 Katerina Chlupová 59.84

Höchstadt and der Aisch (Germany), 28.7.2017


Höchstadt and der Aisch (Germany), 28.7.2017

Men

1.000m 1 Marcel Fehr 2.22.78; 2 Marco Kürzdörfer 2.23.34; 3 Martin Grau 2.23.77; 4 Adrian König-Rannenberg 2.25.72

Women

800m Tanja Spill 2.04.91

Rheinfelden (Germany), 28.7.2017


Rheinfelden (Germany), 28.7.2017

Men

400m 1 Jermaine Gayle (jam) 46.94; 2 Kavon Nelson (jam) 47.62; SP Chad Wright (jam) 17.62

Women

400m Ekundayo Sogbesan (usa) 54.04; 800m Samantha James (jam) 2.10.17

Czestochowa (Poland), 28.7.2017


Czestochowa (Poland), 28.7.2017

Men

DT u20 (1,75 kg) Mohamed Ibrahim Mouad (qat) 61.65

Women

400m Julia Korzuch 55.20

Friday, July 28, 2017

Orvieto (Italy), 28.7.2017


Orvieto (Italy), 28.7.2017

Men

200m h1 (-1,6) Lorenzo Patta (2000) 21.75; 400m h1 1 Marco Lorenzi 46.61; 2 Mario Lambrughi 46.63; 3 Mario Di Giambattista 47.51; 400mh h1 1 Mario Lambrughi 49.76; 2 Leonardo Capotosti 51.06; 3 Aramis Díaz 51.53; 4 Lorenzo Veroli 52.05; LJ Alessio Guarini 7.59 (-1,0)

Women

100m h1 (1.2) 1 Irene Siragusa 11.43; 2 Jessica Paoletta 11.65; 400m h1 1 Alessia Tirnetta (98) 55.45; HJ 1 Doreen Amata (ngr) 1.86; 2 Elena Vallortigara 1.84

Vantaa (Finland), 27.7.2017


Vantaa (Finland), 27.7.2017

Men

100m u20 (1.5) Riku Illukka 10.63; HT u20 (6 kg) 1 Roope Auvinen 69.55; 2 Marco Kammer 62.38

Women

PV u18 Saga Andersson 4.41; SP u18 (3 kg) Janette Hanski 15.37

Abidjan (Ivory Coast), 23-27.7.2017 -Jeux de la Francophonie-


Abidjan (Ivory Coast), 23-27.7.2017 -Jeux de la Francophonie-

Men

100m (24) (0.1) 1 Dylan Sicobo (sey) 10.33; 2 Arthur Cisse Gue (civ) 10.34; 3 Bismark Boateng (can) 10.41; 4 Petre Rezmives (rou) 10.46; 5 Aurele Tchan Bi Tchan (civ) 10.53; 6 Kokoutse Fabrice Dabla (tog) 10.56; 100m heats (23) Arthut Cisse Gue (civ) 10.22 (-0,4) 1h3; Dylan Sicobo (sey) 10.33 (0.9) 1h1; Bismark Boateng (can) 10.43 (0.3) 1h2; Aurele Eme Tchan Bi Chan (mri) 10.46 (0.3) 2h2; Benjamin Williams (can) 10.47 (0.9) 2h1; Kokoutse Fabrice Dabla (tog) 10.48 (0.3) 3h2; Petre Rezmives (rou) 10.50 (-0,4) 2h3; Jen Yan De Grace (mri) 10.53 (0.9) 3h1; Elie Jonathan Bardottier (mri) 10.54 (-0,4) 3h3

200m (27) (-1,0) 1 Wilfred Serge Koffi Hua (civ) 20.73; 2 Arthur Cisse Gue (civ) 20.93; 3 Bastien Mouthon (sui) 21.20; 4 Ousmane Diop (sen) 21.28; 5 Petre Rezmives (rou) 21.29; 6 Kokoutse Fabrice Dabla (cgo) 21.34; 7 Aurel Tchan Bi Chan (civ) 21.43; 8 Benjamin Williams (can) 21.43; 200 heats (26) Arthur Cisse Gue (civ) 21.02 (-2,2) 1h3; Bastien Mouthon (sui) 21.20 (-2,2) 2h3; Wilfred Serge Koffi Hua (civ) 21.21 (-1,7) 1h1; Petre Rezmives (rou) 21.27 (-1,7) 1h2; Ousmane Diop (sen) 21.29 (-1,7) 2h2; Aurel Tchan Bi Chan (civ) 21.33 (-1,7) 3h2; Benjamin Williams (can) 21.37 (-1,7) 4h2; Kokoutse Fabrice Dabla (cgo) 21.39 (-1,7) 2h1

400m (26) 1 Benjamin Ayesu-Attah (can) 46.43; 2 Bienvenue Sawadogo (bur) 46.89; 3 Ibrahima Mbengue (sen) 47.10; 4 Orwin Emilien (mri) 47.20; 5 Mahmat Ahmat Bachir (cha) 47.97; 400m heats (25) Benjamin Ayesu-Attah (can) 46.89 1h2; Bienvenue Sawadogo (bur) 47.13 2h2; Ibrahima Mbengue (sen) 47.19 3h2; Mahmat Ahmat Bachir (cha) 47.21 4h2; Orwin Emilien (mri) 47.85 1h1

800m (24) 1 Oussama Nabil (mar) 1.46.14; 2 Mustafa Smaili (mar) 1.46.73; 3 Riadh Chninni (tun) 1.47.39; 4 Astrit Kryeziu (kos) 1.48.67; 5 Corey Bellemore (can) 1.49.91; 800m heats (23) Mostafa Smaili (mar) 1.48.48 1h2; Riadh Chninni (tun) 1.49.59 2h2; Astrit Kryeziu (kos) 1.49.74 3h2; Corey Bellemore (can) 1.50.16 4h2

1.500m (27) 1 Fouad El Kaam (mar) 3.46.42; 2 Brahim Kaazouzi (mar) 3.47.13; 3 Hicham Ouladha (mar) 3.48.14

5.000m (27) 1 Youness Essalhi (mar) 14.11.60; 2 Soufiyan Bouqantar (mar) 14.11.62; 3 Hiss Bachir Youssouf (bdi) 14.11.98; 4 Jamal Hitrane (mar) 14.12.22, 5 François Barrer (fra) 14.12.91

10.000m (23) 1 Soufiyan Bouqantar (mar) 29.39.07; 2 Jamal Hitrane (mar) 29.40.25; 3 Mohamed Reda Al Aaraby (mar) 29.42.12; 4 Arsene Guillorel (fra) 29.42.55

110mh (25) (1.5) 1 Loic Hernkenrath (fra) 13.74; 2 Sekou Kaba (can) 13.81; 3 Nicolas Borome (fra) 13.94; 4 Brian Richards (can) 14.09

400mh (24) 1 Jordin Andrade (cpv) 49.66; 2 Amadou Ndiaye (sen) 50.17; 3 Thomas Delmestre (fra) 50.66; 4 Mickael Francois (fra) 51.03; 5 Ned Azemia (sey) 51.35; 6 Pierrick Godefroy (fra) 51.36

3.000m St (24) 1 Mohamed Tindouft (mar) 8.44.69; 2 Hicham Sigueni (mar) 8.45.27; 3 Mohamed Amin Jhinaoui (tun) 8.53.76

HJ (25) 1 Sean Cate (can) 2.20; 2 Fernand Djoumessi Temfack (cmr) 2.18; 3 Alhaji Mansaray (can) 2.16

PV (27) 1 Baptiste Boirie (fra) 5.40; 2 Stanley Joseph (fra) 5.40; 3 Deryk Theodore (can) 5.30; 4 Mohamed Amine Romdhana (tun) 5.20

LJ (27) 1 Rahiau Maiahu (fra) 7.90w; 2 Mamadou Gueye (sen) 7.86w; 3 Mouhcine Khoua (mar) 7.65w; 4 Adrian Vasile (rou) 7.63 (wind ok); 5 Marcel Richard Mayack (cmr) 7.57 (wind ok); 6 Thierry Conan (civ) 7.53 (wind ok)

TJ (24) 1 Hugues-Fabrice Zango (bur) 16.92w; 2 Kevin Luron (fra) 16.76 (nwi); 3 Mamadou Cherif Dia (mli) 16.59 (nwi); 4 Adil Gandou (mar) 16.31 (nwi); 5 Jonathan Drack (mri) 16.05 (nwi)

SP (23) 1 Franck Elemba Owaka (cgo) 19.99; 2 Bob Bertemes (lux) 19.55; 3 Bernard Baptiste (mri) 17.56

DT (26) Elbachir Mbarki (mar) 57.14

JT (25) George Zaharia (rou) 74.67

4x100m (25) Ivory Coast (F. Kone Gogbeu; A. Cisse Gue; A. Tchan Bi Chan; W. Koffi) 39.39

Women

100m (24) (-0,5) 1 Natacha Ngoye Akabami (cgo) 11.56; 2 Marie Gisele Eleme Asse (cmr) 11.59; 3 Samantha Dagry (sui) 11.68; 4 Assia Raziki (mar) 11.78; 5 Leah Walkeden (can) 11.80; 100m heats (23) Samantha Dagry (sui) 11.62 (0.8) 1h3; Leah Walkeden (can) 11.70 (0.8) 2h3; Natacha Ngoye Akabami (cgo) 11.72 (0.4) 1h2; Marie Gisele Eleme Asse (cmr) 11.73 (0.4) 2h2; Assia Raziki (mar) 11.81 (-0,1) 1h1

200m (27) (-1,2) 1 Natacha Ngoye Akamabi (cgo) 23.69; 2 Sarah Atcho (sui) 24.14; 3 Naomi van den Broek (bel) 24.24; 4 Mireille Parfaite Gaha (civ) 24.25; 5 Elise Trynkler (fra) 24.30; 6 Germaine Abessolo Bivina (cmr) 24.36; 200m heats (26) Natacha Ngoye Akamabi (cgo) 23.39 (-1,0) 1h1; Sarah Atcho (sui) 23.67 (-0,3) 1h2; Naomi van den Broek (bel) 23.85 (-1,0) 2h1; Germaine Abessolo Bivina (cmr) 23.91 (-1,0) 3h1; Fanette Humair (sui) 24.03 (-1,0) 4h1; Maya Stephens (can) 24.09 (-1,0) 5h1; Elyse Trynkler (fra) 24.33 (-1,8) 1h3

400m (26) 1 Djenebou Dante (mli) 52.23; 2 Natassha McDonald (can) 52.34; 3 Assia Raziki (mar) 52.98; 4 Khadija Ouardi (mar) 53.74; 5 Nafy Mane (sen) 54.73; 6 Mariama Mamoudou Ittatou (nig) 55.22; 400m heats (25) Natassha McDonald (can) 53.71 1h1; Djenebou Dante (mli) 53.91 1h2; Assia Raziki (mar) 54.00 2h2; Khadija Ouardi (mar) 54.51 2h1

800m (24) 1 Malika Akkaoui (mar) 2.00.71; 2 Noelie Yarigo (ben) 2.01.27; 3 Hilali Siham (mar) 2.02.40; 4 Clarisse Moh (fra) 2.03.08; 5 Maite Bouchard (can) 2.03.91; 6 Oumaima Saoud (mar) 2.04.10; 7 Laurence Cotte (can) 2.04.82; 8 Florina Pierdevara (rou) 2.05.48; 800m heats (23) Noelia Yarigo (ben) 2.03.75 1h1; Malika Akkaoui (mar) 2.04.05 2h1; Clarisse Moh (fra) 2.05.07 3h1; Maite Bouchard (can) 2.05.41 4h1; Oumaima Saoud (mar) 2.05.49 5h1

1.500m (27) 1 Arafi Rababe (mar) 4.17.23; 2 Malika Akkaoui (mar) 4.17.36; 3 Hilali Siham (mar) 4.18.87; 4 Florina Pierdevara (rou) 4.21.74; 5 Clarisse Moh (fra) 4.22.13; 6 Lindsey Butterworth (can) 4.22.82; 7 Laurence Coté (can) 4.24.16; 8 Kendra Pomfret (can) 4.24.49; 9 Liliane Nguetsa (cmr) 4.27.91

5.000m (26) 1 Soukaina Atanan (mar) 16.00.36; 2 Kaoutar Farkoussi (mar) 16.01.53; 3 Roxana Birca (rou) 16.07.61; 4 Monica Florea (rou) 16.20.76; 5 Erica Digby (can) 16.21.88; 6 Victoria Coates (can) 16.24.90

10.000m (24) Roxana Birca (rou) 35.31.13

100mh (25) (0.3) 1 Marthe Koala (bur) 13.32; 2 Pauline Lett (fra) 13.32; 3 Ashlea Maddex (can) 13.44; 4 Rosvitha Okou (civ) 13.59; 5 5 Devyani Biswal (can) 13.62; 6 Sarah Hammond (can) 13.80; 100m heats (24) Marthe Koala (bur) 13.44 (1.5) 1h2; Rosvitha Okou (civ) 13.55 (1.7) 1h1; Pauline Lett (fra) 13.55 (1.5) 2h2; Ashlea Maddex (can) 13.67 (1.7) 2h1

400mh (24) 1 Maeva Contion 57.38; 2 Anais Lufutucu 58.24; 3 Farah Clerc (fra) 58.60

3.000m St (25) 1 Fadwa Sidi Madane (mar) 9.44.11; 2 Oumaima Saoud (mar) 10.10.53; 3 Marwa Bouzayani (tun) 10.10.78; 4 Jessy Lacourse (can) 10.12.09; 5 Ophelie Claude-Boxberger (fra) 10.24.67

HJ (26) 1 Lisa Babiche (sen) 1.91; 2 Claire Orcel (bel) 1.88

PV (24) 1 Pascale Stöcklin (sui) 4.10; 2 Marion Lotout (fra) 4.00

LJ (26) 1 Marthe Koala (bur) 6.52 (wind ok); 2 Joelle Mbumi Nkouindjin (cmr) 6.34w; 3 Fatim Affessi (sui) 6.17 (wind ok); 4 Pauline Lett (fra) 6.14 (wind ok)

TJ (24) 1 Caroline Ehrhardt (can) 13.83w; 2 Joelle Mbumi Nkouindjin (cmr) 13.57; 3 Cristina Bujin (rou) 13.20 (nwi); 4 Diviajyoti Biswal (can) 13.13 (nwi); 5 Sangone Kandji (sen) 13.03 (nwi)

SP (25) 1 Auriol Dongmo Mekemnang (cmr) 17.68; 2 Karine Mekam Ndong (gab) 15.34; 3 Alex Porlier-Langlois (can) 15.24

HT (27) 1 Bianca Ghelber-Perie (rou) 67.79; 2 Lauren Stuart (can) 65.48; 3 Bianca Lazar Fazekas (rou) 63.56; 4 Jennifer Batu (cgo) 62.79; 5 Nicole Zihlmann (sui) 61.21; 6 Laetitia Bambara (bur) 61.15; 7 Soukaina Zakkour (mar) 58.59

JT (26) 1 Pascale Dumont (can) 52.16; 2 Kenefing Traore (mli) 49.85; 3 Nadja Pasternack (sui) 49.20

4x100m (25) Ivory Coast (K. Ziketh; M. Parfaite; A. Gouenon; M. J. Ta Lou) 44.22

RunBlogRun